CExN al PSD a votat noua formulă a cabinetului Dăncilă. Opt ministere își schimbă titularii

În cadrul ședinţei Comitetului Executiv Naţional al Partidului Social Democrat, a fost decisă remanierea a șapte miniștri, în condițiile în care Ministrul Apărării Mihai Fifor a demisionat luni, înaintea reuniunii.

Astfel, Cabinetul Dăncilă 2 are opt ministere ce își vor schimba titluarii.

Foto: Guvernul României

Ministerele unde au loc schimbări:

  • Economie: În locul lui Dănuţ Andruşca vine Niculae Bădălău
  • Transporturi: În locul lui Lucian Şova vine Olguţa Vasilescu
  • Dezvoltare: Paul Stănescu, înlocuit de Ilan Laufer
  • Apărare: Mihai Fifor a demisionat, înlocuit cu Gabriel Leş
  • Sport: Ioana Bran înlocuită cu Constantin Bogdan Matei
  • Cultură: George Ivaşcu înlocuit de Daniel Breaz
  • Comunicații: Pleacă Bogdan Cojocaru, vine Alexandru Petrescu
  • Muncă: În locul Olguței Vasilescu, vine Marius Budăi,  fost director executiv la Casa de Pensii Botoșani și director al Agenției Județene pentru Prestații Sociale Botoșani; 

Înainte de şedinţă, Mihai Fifor a declarat că şi-a depus mandatul de ministru al Apărării pentru a se putea alătura conducerii partidului în vederea realizării obiectivelor importante cuprinse în programul de guvernare. Schimbări au avut loc și în urmă cu o săptămână când, în urma demisiei lui Victor Negrescu, George Ciamba a fost numit ministru delegat al Afacerilor Europene.  După ce Klaus Iohannis a semnat vineri, 16 noiembrie, decretul pentru Ecaterinei Andronescu în funcţia de ministru al educaţiei naţionale, aceasta ocupă în mod oficial funcția.

 

 

.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Articole Populare