Comisarul european Andrius Kubilius a făcut apel la un ”scut spațial european”: Europa trebuie să-și mențină poziția de lider în domeniu. Nu putem lăsa spațiul în seama axei liderilor autoritari agresivi

Comisarul european pentru apărare și spațiu, Andrius Kubilius, a făcut apel la un ”scut spațial european” care să unească eforturile sale de apărare în spațiu, informează Politico Europe.

”Doresc să inițiez un dialog cu statele membre și comandamentele spațiale pentru a analiza opțiunile în vederea unei conștientizări a domeniului spațial european pentru a monitoriza amenințările, inclusiv amenințările militare”, a declarat el într-un discurs susținut la cea de-a 17-a Conferință spațială europeană.

Aceste măsuri ar fi ”pietre de temelie pentru un scut spațial european care să ne unească eforturile de apărare în spațiu”, a adăugat el.

Kubilius a declarat că dorește ca Europa să fie un lider în industria spațială, dar a recunoscut că bugetul este încă limitat și fragmentat și că blocul riscă să rămână în urmă dacă nu acționează, conform Euronews.

”Cheltuielile noastre publice pentru spațiu sunt prea mici și, de asemenea, fragmentate. Realizarea unor proiecte mari, ambițioase și pe termen lung este foarte dificilă. Pentru a ne menține poziția de lider, trebuie să luăm măsuri decisive. Avem nevoie de cooperare, concurență, diversificare și autonomie europeană”, a declarat marți fostul prim-ministru lituanian.  

Kubilius a subliniat că Comisia Europeană se așteaptă să ajungă la un acord privind o nouă finanțare pentru spațiu în următorul buget pe termen lung (2028-34), așa-numitul cadru financiar multianual, care va fi negociat din vara anului 2025.  

Țările concurează din ce în ce mai mult pentru dominarea spațiului, Rusia și China, în special, asociindu-se după invazia rusă a Ucrainei pentru proiecte precum o centrală nucleară lunară comună, dar ”nu putem lăsa spațiul în seama axei liderilor autoritari agresivi”, a spus el participanților.

Ponderea Europei în finanțarea publică globală pentru spațiu este de 11% din totalul global (12 miliarde de euro) și este în scădere, în timp ce SUA reprezintă 64% din suma totală globală (peste 65 de miliarde de euro).

În ceea ce privește ponderea Europei în investițiile private globale, cifrele prezintă un tablou similar, Europa investind 980 de milioane de euro, față de 3,6 miliarde de euro investite de SUA.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Teodora Ion
Teodora Ionhttp://www.caleaeuropeana.ro
Teodora Mirel este redactor-șef adjunct și specialistă în domeniul relațiilor internaționale. Ariile sale de interes includ reconfigurarea relației dintre Uniunea Europeană și Marea Britanie în epoca post-Brexit, promovarea multilateralismului în contextul reașezării raporturilor de putere la nivel global și combaterea dezinformării ca acțiune de protejare a democrațiilor.

Articole Populare