Președintele Klaus Iohannis a declarat miercuri, în cadrul unui discurs susținut la Adunarea regională a organizațiilor PNL din regiunea București-Ilfov, că România este respectată și dorită în Europa, criticând din nou cu această ocazie guvernarea social-democrată din ultimii trei ani.
”PSD a ajuns la putere după alegeri pentru că lumea nu s-a dus la vot și poate și noi puteam să lucrăm mai mult, să fim mai convingători. Poate de data asta reușim un pic mai mult pentru că ne-au săturat de acest PSD care au promis marea cu sarea românilor și după ce au ajuns la putere s-au apucat să facă ce știu mai bine: să destructureze și acapareze marile sisteme publice. (…) Au realizat ceva inimaginabil, o involuție a României într-o perioadă în care am fi avut atâtea șanse de dezvoltare. Am fi putut, dacă nu ne-am fi împiedicat de acest PSD, să fim în rând cu națiile mari ale Europei. Europa ne respectă, Europa ne dorește. Vă amintesc doar de summitul european, de Consiliul European care a avut loc în inima României. I-ați văzut cu câtă apropiere, cu cât drag au venit în România. Europa ne așteaptă cu brațele deschise”, a afirmat Iohannis.
Liderii organizaţiilor PNL Bucureşti-Ilfov s-au reunit la Romexpo, în cadrul unei adunări regionale a partidului la care au participat aproximativ 2.000 de membri şi simpatizanţi, precum şi preşedintele Klaus Iohannis.
Întrunirea liberalilor precedă dezbaterea și votul privind moțiunea de cenzură împotriva guvernului condus de premierul Viorica Dăncilă, care vor avea loc, joi, în Parlament.
De altfel, președintele Klaus Iohannis s-a arătat convins de succesul moțiunii și de căderea guvernului PSD.
”Foarte mulți se întreabă când începem, începem prima fază mâine după ce cade guvernul Dăncilă. (…) Eu îmi doresc ca toate aceste alegeri să le câștigăm împreună. Împreună pentru o Românie normală, cu instituții care pun în centrul preocupării cetățeanul, pentru o justiție dreaptă, pentru o educație performantă, pentru autostrăzi, spitale și școli noi, pentru respectul pentru români. Este prea mult ce-mi doresc eu pentru românii mei, pentru țara mea? Nu, fiecare român își dorește și are dreptul să trăiască și să muncească într-o Românie normală, s-o facem. La treabă, dragii mei!”, a mai spus șeful statului.




