Connect with us

ADERAREA ROMÂNIEI LA OCDE

Secretariatul General al Guvernului a găzduit evaluarea OCDE privind modul în care România a implementat recomandările organizației în domeniul guvernanței corporative

Published

on

© Secretariatul General al Guvernului/ Facebook

Secretariatul General al Guvernului a găzduit, între 20 și 23 ianuarie, misiunea tehnică de evaluare a Secretariatului Comitetului de Guvernanță Corporativă al Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE).

România este în plin proces de aderare la OCDE, aflându-se în prezent în etapa de furnizare de informații tehnice suplimentare, organizarea de misiuni de informare și evaluarea ulterioară în cele 26 de Comitete ale Organizației.

Obiectivul major al misiunii care a avut loc în această săptămână a fost acela de a analiza și evalua implementarea de către România, ca stat candidat, a recomandărilor OCDE în domeniul guvernanței corporative care se adresează atât companiilor din sectorul privat de pe piața de capital românească, cât și întreprinderilor de stat.

 

Experții OCDE au analizat alinierea legislației, politicilor și practicilor naționale la standardele organizației legate de implementarea celor trei componente în domeniu: Ghidul privind guvernanța corporativă a întreprinderilor de stat, Ghidul privind combaterea corupției și integritatea în Întreprinderile de stat și principiile G20/OCDE de guvernanță corporativă.

La discuții, Secretariatul General al Guvernului a fost reprezentat de secretarul general adjunct al Guvernului, Adrian Țuțuianu, care a reafirmat angajamentul ferm al României pentru atingerea obiectivului de aderare la OCDE la nivelul anului 2026.

Acesta a prezentat progresele realizate de România în vederea atingerii standardelor și recomandărilor OCDE pe domeniul guvernanței corporative, precum și acțiunile avute în vedere în perioada imediat următoare pentru pregătirea evaluărilor tehnice ce se vor derula la sediul din Paris al Organizației. În primăvara acestui an, vor avea loc prezentările concluziilor Secretariatului OCDE asupra acestui domeniu de evaluare în cadrul reuniunilor Working Party on State Ownership and Privatisation Practices (luna martie), respectiv reuniunea Corporate Governance Committee (luna aprilie). 

În cadrul acestei misiuni de la București, delegația OCDE a fost formată din Sara Sultan, șefa Unității întreprinderi de stat – OCDE, Emeline Denis și Tiziana Londero, ambele analist de politici în Unitatea de guvernanță corporativă, Divizia piețe de capital și instituții financiare, Direcția afaceri financiare și întreprinderi.

Secretariatul General al Guvernului este punct focal instituțional național în România pentru relația cu Comitetul OCDE privind Guvernanța Corporativă și a organizat la Palatul Victoria, pe parcursul întregii săptămâni, întâlniri atât cu experții și oficialii instituțiilor și autorităților publice relevante, cât și cu actorii din mediul de afaceri din România.

Luni, Luca Niculescu, secretar de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe și coordonatorul național pentru procesul de aderare a României la OCDE, a anunțat că țara noastră a primit un nou Aviz Formal în cadrul procesului de aderare, mai exact în Comitetul pentru Politici de Reglementare. 

Amintim că țara noastră și-a depus oficial candidatura pentru aderarea la OCDE cu ocazia exercițiilor anterioare de extindere, respectiv în aprilie 2004 şi noiembrie 2012, şi a reînnoit-o anual începând cu 2016, potrivit MAE.

La 25 ianuarie 2022, Consiliul OCDE a decis demararea discuțiilor de aderare cu toate cele 6 țări aspirante: Argentina, Brazilia, Bulgaria, Croația, Peru și România.

În iunie 2022, Consiliul OCDE a adoptat Foaia de Parcurs pentru țara noastră, odată cu cele patru state candidate. Ulterior, în decembrie 2022, țara noastră a depus memorandumul inițial privind aderarea României la această organizație.

În prezent, România se află în etapa tehnică a procesului de evaluare, care constă în transmiterea de informații suplimentare, organizarea de misiuni tematice și susținerea de prezentări în cele 26 de Comitete sectoriale OCDE esențiale pentru acest proces.

Într-o declarație susținută pe finalul anului trecut, Luca Niculescu sublinia că România ar trebui să fie membră a OCDE în 2026 dacă lucrurile evoluează în ritmul actual, procesul fiind unul foarte dinamic.

Andreea Radu este redactor CaleaEuropeană.ro. Absolventă a Facultății de Științe Politice din cadrul Universității din Bucuresti, Andreea urmează un program de masterat în domeniul "Politicile egalității de șanse in context românesc și european".

ADERAREA ROMÂNIEI LA OCDE

Corina Crețu (AMEPIP): România, aprecieri din partea OCDE pentru progresele notabile privind guvernanța corporativă a întreprinderilor de stat

Published

on

© AMEPIP

România a primit aprecieri din partea Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) pentru progresele realizate în guvernanța corporativă, în cadrul ședinței de evaluare de la Paris. Anunțul a fost făcut de Corina Crețu, președintele interimar al Agenției pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP), într-o postare pe Facebook.

„Aprecierea muncii noastre privind guvernanța corporativă reprezintă un pas deosebit de important. Acest lucru, așa cum am spus, a fost anunțat joi la Paris, menționat în Raportul de evaluare al OCDE”, a transmis Corina Crețu.

 

O delegație a României a participat pe 20 martie la prezentarea progreselor în cadrul Grupului de lucru pentru proprietatea de stat și practici de privatizare, prezentare care a avut loc la Paris și la care a luat parte și o delegație a Agenției pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice.

Potrivit AMEPIP, reprezentanții OCDE au apreciat „progresele notabile și eforturile constante” ale autorităților române pentru îmbunătățirea sistemului de guvernanță corporativă a întreprinderilor publice.

Reformele implementate în ultimele trei luni

În cele trei luni de mandat la conducerea AMEPIP, Corina Crețu a coordonat implementarea unor măsuri esențiale pentru îmbunătățirea guvernanței corporative a întreprinderilor de stat, în conformitate cu cerințele Comisiei Europene. Printre acestea se numără:

  • Publicarea indicatorilor minimi de performanță pentru întreprinderile cu capital de stat;
  • Elaborarea și adoptarea prin Hotărâre de Guvern a textului privind Legea proprietății, ce urmează să fie dezbătut în Parlament;
  • Adoptarea procedurii de control și sancționare a companiilor de stat care nu respectă obligațiile privind profitul, indicatorii de performanță sau selecția membrilor în consiliile de administrație.

Totodată, Crețu a anunțat că au fost finalizate toate rapoartele companiilor din subordinea celor aproximativ 1.400 de autorități locale, eliminând astfel blocajele administrative.

Președintele interimar al AMEPIP a mulțumit Guvernului și instituțiilor implicate în acest proces, subliniind sprijinul oferit de Premierul României, Secretariatul General al Guvernului, Ministerul Afacerilor Externe și echipa AMEPIP.

„Mulțumesc Premierului României, Secretariatului General al Guvernului, colegilor mei dedicați din instituție și, nu în ultimul rând, Ministerului Afacerilor Externe, coordonatorul național în ce privește aderarea României la OCDE”, a afirmat Corina Crețu.

În ceea ce privește selecția noii conduceri AMEPIP, Crețu a precizat că aceasta este organizată de o comisie independentă, iar decizia finală va aparține Guvernului.

„Sunt convinsă că Guvernul va face o analiză riguroasă și va decide în zilele următoare cum se va proceda în continuare”, a declarat ea.

Continue Reading

ADERAREA ROMÂNIEI LA OCDE

Încă un pas în procesul de aderare la OCDE: Secretariatul General al Guvernului a prezentat progresele în cadrul Grupului de lucru pentru proprietatea de stat și practici de privatizare

Published

on

© Secretariatul General al Guvernului / Facebook

Secretarul general adjunct al Guvernului, Adrian Țuțuianu, împreună cu Luca Niculescu, secretar de stat în cadrul MAE și coordonator național pentru aderarea României la OCDE, au participat, pe 20 martie, la o reuniune dedicată României în cadrul Grupului de Lucru al OCDE privind întreprinderile cu capital de stat și practici de privatizare (Working Party on State Ownership and Privatisation Practices – WPSOPP), format subsidiar al Comitetului OCDE privind Guvernanța Corporativă.

Potrivit comunicatului oficial, în cadrul reuniunii, secretarul general adjunct a prezentat eforturile autorităților române în vederea alinierii la standardele și cele mai bune practici în domeniul guvernanței corporative a întreprinderilor de stat, cu accent pe implementarea  cadrului legislativ revizuit pentru exercitarea funcției de proprietate a statului, elaborat cu sprijinul experților OCDE.

 

Prezentarea a avut loc în contextul evaluării României în cadrul Grupului WPSOPP, iar dezbaterile s-au axat pe progresele părții române în implementarea recomandărilor formulate în Raportul OCDE pe tema întreprinderilor de stat.

Reprezentanții OCDE au apreciat progresele notabile și eforturile constante ale autorităților române pentru îmbunătățirea sistemului de guvernanță corporativă a întreprinderilor publice.

Din delegația României au facut parte și reprezentanți ai AMEPIP și ai Consiliului Concurenței.

În marja participării la reuniunea WPSOPP, secretarul general adjunct al Guvernului, Adrian Țuțuianu, a avut o întrevedere bilaterală cu reprezentanți ai Secretariatului OCDE pe tema reformei guvernanței corporative și pașilor următori în vederea îmbunătățirii alinierii la standardele OCDE.

Citiți și: „România, pe drumul cel bun către OCDE. Obiectivul aderării în 2026 poate fi atins”, subliniază secretarul de stat Luca Niculescu

Stadiul procesului de aderare a României la OCDE

Până la 19 martie 2025, România a fost evaluată (preliminar sau definitiv) de 24 dintre cele 25 de comitete sectoriale OCDE. Dintre acestea, până la acest moment, România a obținut 12 avize formale, din partea Comitetelor: Înalții Funcționari pentru Buget, Politica de Dezvoltare Regională, Industria Siderurgică, Industria Construcțiilor Navale, Politicile de Concurență, Politica Digitală, Protecția Consumatorului, Educația, Afaceri Sociale, Muncă și Ocuparea Forței de Muncă, Politica de Reglementare, Sănătate, Pescuit. „România urmărește finalizarea evaluărilor în comitete pe parcursul anului 2025, în vederea aderării în 2026”, potrivit Secretariatului General al Guvernului.


Amintim că țara noastră și-a depus oficial candidatura pentru aderarea la OCDE cu ocazia exercițiilor anterioare de extindere, respectiv în aprilie 2004 şi noiembrie 2012, şi a reînnoit-o anual începând cu 2016, potrivit MAE.

La 25 ianuarie 2022, Consiliul OCDE a decis demararea discuțiilor de aderare cu toate cele 6 țări aspirante: Argentina, Brazilia, Bulgaria, Croația, Peru și România.

În iunie 2022, Consiliul OCDE a adoptat Foaia de Parcurs pentru țara noastră, odată cu cele patru state candidate. Ulterior, în decembrie 2022, țara noastră a depus memorandumul inițial privind aderarea României la această organizație.

În prezent, România se află în etapa tehnică a procesului de evaluare, care constă în transmiterea de informații suplimentare, organizarea de misiuni tematice și susținerea de prezentări în cele 26 de Comitete sectoriale OCDE esențiale pentru acest proces.

Continue Reading

ADERAREA ROMÂNIEI LA OCDE

Președinta Comisiei parlamentare pentru aderarea României la OCDE, Violeta Alexandru, își propune să aducă procesul de aderare a țării noastre la OCDE mai aproape de români

Published

on

© Violeta Alexandru/ Facebook

Senatoarea Violeta Alexandru, în calitate de Președinte al Comisiei parlamentare (Cameră și Senat) pentru aderarea României la OCDE, pledează pentru o prezentarea a procesului de aderare a țării noastre care să fie pe înțelesul tuturor, încât foaia de parcurs să fie urmărită de oricine este interesat, chiar dacă întregul proces de aderare are multe componente tehnice. 

„Aderarea la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) are multe componente tehnice dar eu sunt hotărâtă să o aduc cât mai aproape de viața de zi cu zi a românilor. Când o să vorbesc despre aderare, nu voi folosi un limbaj de lemn, nici nu voi vorbi în clișee. Se practică! (…) Nu poate rămâne un proiect făcut din birou, nu poate fi exclusiv guvernamental, nici al unui partid, nici al unui om, nu e loc de agendǎ personalǎ, el trebuie să se miște, din toate punctele de vedere, ca un proiect de țară. Pentru că este”, a transmis Violeta Alexandru în urma reuniunii cu Gita Kothari, Coordonatoarea procesului de aderare din secretariatul OCDE.


 

Fostul Ministru al Muncii, Violeta Alexandru, subliniază că aderarea României la OCDE este spre binele țării noastre, dar asta nu înseamnă că se vor și rezolva toate probleme: „Aderarea, prevăzută pentru anul viitor, este spre binele României. Nu se vor rezolva toate metehnele pe care le știm foarte bine căci au ținut în loc multe zone în care trebuia făcută curățenie dar sigur, la final, la aderare, procesul decizional din România va fi mai corect și mai integru, mediul investițional va fi mai curat iar românii mai pregătiți să facă față în piața muncii, vor anticipa mai bine schimbările. E despre seriozitate în România, despre a funcționa cât mai corect și eficient și de aceea mi se și potrivește să pun umărul.”

Referitor la restul drumului pe care România îl are de parcurs pentru a îndeplini obiectivul de aderare, Violeta Alexandru susține că totul trebuie explicat celor interesați de acest subiect: „(…) Respect munca celor care au contribuit înaintea mea și o și arăt. Și ce s-a închis trebuie cunoscut public, într-un limbaj cât mai accesibil și ce urmează trebuie să fie explicat. De îndată ce am acces și termin de centralizat toate informațiile pe stadiu și ce urmează, le voi afișa într-o manieră succintă și ușor de urmărit. Orice reacție e binevenită. În fond, foaia de parcurs ar trebui să fie urmărită de oricine este interesat. Nu-i nicio tragedie dacă ai ușoare întârzieri când faci ce trebuie dar sigur te ține în priză faptul că îți urmăresc oamenii termenele.”

De asemenea, Violeta Alexandru a precizat că nu este suficient un singur document al Comisiei parlamentare pentru aderarea la OCDE, precum Convenția anti-mită: „Din 2022 de când a început, oficial, procesul de aderare, România a ratificat Convenția anti-mită. E bine că am ratificat-o (sunt o susținătoare a măsurilor anti-corupție!) dar nu poate să rămână singurul document al Comisiei parlamentare pentru aderarea la OCDE. Dă și un mesaj că România nu poate mai mult, nu dezvoltă, nu are decât corupție. Îmi doresc ca următorul să adreseze nevoile mediului de afaceri pe care îl văd mai implicat, mai cooptat în acest proces, dincolo de întâlniri protocolare.”

Potrivit senatoarei Violeta Alexandru, întreprinderile publice în pierdere trebuie închise cât mai rapid, în contextul în care acestea reprezintă o temă de aderare: „(…) Nu merge să aderi/faci parte și să mergi, de exemplu, înainte cu întreprinderi publice în pierdere. Și pline de politicieni. Sunt pe profit, bine, nu – nu va mai merge ca acum. (…) Fiecare zi în care ele nu se rentabilizează ci doar consumă bani publici din taxele și impozitele românilor, e o problemă, dincolo de aderarea la OCDE. Mă voi implica, alături de colegi, în camera decizională, Camera Deputaților. Rețineți acum că tema întreprinderilor publice cu pierderi este o temă de aderare.”

Stadiul procesului de aderare a României la OCDE

Până la 19 martie 2025, România a fost evaluată (preliminar sau definitiv) de 24 dintre cele 25 de comitete sectoriale OCDE. Dintre acestea, până la acest moment, România a obținut 12 avize formale, din partea Comitetelor: Înalții Funcționari pentru Buget, Politica de Dezvoltare Regională, Industria Siderurgică, Industria Construcțiilor Navale, Politicile de Concurență, Politica Digitală, Protecția Consumatorului, Educația, Afaceri Sociale, Muncă și Ocuparea Forței de Muncă, Politica de Reglementare, Sănătate, Pescuit. „România urmărește finalizarea evaluărilor în comitete pe parcursul anului 2025, în vederea aderării în 2026”, potrivit Secretariatului General al Guvernului.


Amintim că țara noastră și-a depus oficial candidatura pentru aderarea la OCDE cu ocazia exercițiilor anterioare de extindere, respectiv în aprilie 2004 şi noiembrie 2012, şi a reînnoit-o anual începând cu 2016, potrivit MAE.

La 25 ianuarie 2022, Consiliul OCDE a decis demararea discuțiilor de aderare cu toate cele 6 țări aspirante: Argentina, Brazilia, Bulgaria, Croația, Peru și România.

În iunie 2022, Consiliul OCDE a adoptat Foaia de Parcurs pentru țara noastră, odată cu cele patru state candidate. Ulterior, în decembrie 2022, țara noastră a depus memorandumul inițial privind aderarea României la această organizație.

În prezent, România se află în etapa tehnică a procesului de evaluare, care constă în transmiterea de informații suplimentare, organizarea de misiuni tematice și susținerea de prezentări în cele 26 de Comitete sectoriale OCDE esențiale pentru acest proces.

Continue Reading

Facebook

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Advertisement
SĂNĂTATE3 hours ago

Deputatul Alexandru Rogobete anunță că pacienții nu mai pot oferi bani medicilor sub nicio formă: Noua legislație permite doar donațiile către spitale

INTERNAȚIONAL4 hours ago

De ce Polonia nu va trimite trupe în Ucraina? Șefa Comisiei de afaceri europene din Parlamentul polonez: Avem nevoie de ele pentru a proteja “flancul estic și frontierele UE, NATO și Schengen”

INTERNAȚIONAL5 hours ago

Premierul britanic Keir Starmer și președintele american Donald Trump au discutat despre un acord economic bilateral

U.E.5 hours ago

“Obiectivul lui Putin este să divizeze Europa”: Polonia consideră că ingerințele în alegerile dintr-o “țară pro-europeană ca România” sunt o “lecție de învățat”, nefiind “prima țară la care ne-am fi gândit” că ar putea avea efect

U.E.5 hours ago

Austria demască o campanie de dezinformare desfășurată de Rusia împotriva Ucrainei

CONSILIUL UE6 hours ago

Țările UE aprobă un regulament privind indicatorii financiari, menit să reducă birocrația pentru companiile europene, în special pentru IMM-uri

U.E.6 hours ago

Șefa diplomației UE: Negocierile privind pacea în Fâșia Gaza trebuie reluate de Israel și Hamas

EUROPARLAMENTARI ROMÂNI6 hours ago

Victor Negrescu, vicepreședintele PE, subliniază rolul cheie al societății civile în asigurarea unei ”Europe mai unite, mai democratice și mai reziliente”: Împreună, putem apăra valorile europene

ROMÂNIA7 hours ago

Ambasadorul Peer Gebauer, distins cu medalia de onoare a Forumului Democrat al Germanilor la Sibiu, cea mai înaltă distincție a organizației

INTERNAȚIONAL7 hours ago

“România are de jucat un rol foarte important” în “fortificarea flancului estic”, afirmă ministrul polonez al apărării: Europa trebuie să investească mai mult în apărare pentru a ține soldații americani în Europa

POLITICĂ5 days ago

Marcel Ciolacu: România nu-și permite experimente. Crin Antonescu este singura garanție reală că tot ce am construit într-un ritm nemaiîntâlnit de la Revoluție încoace va continua

INTERNAȚIONAL1 week ago

OCDE anticipează o încetinire a creșterii economice globale în contextul tensiunilor tarifare: Este esențial să se mențină piețele deschise și un sistem comercial internațional bazat pe norme

CONSILIUL UE1 week ago

Înaltul Reprezentant al UE se îndoiește de intenția Rusiei de a face pace în Ucraina: Condițiile prezentate ridică un mare semn de întrebare

MAREA BRITANIE1 week ago

Planurile “coaliției de voință” pentru un acord de pace în Ucraina trec la “faza operațională”, anunță Starmer: Putin și Rusia să lase “armele să tacă în Ucraina”

ROMÂNIA1 week ago

Premierul Marcel Ciolacu: Livrarea primelor automobile complet electrice fabricate de Ford Otosan este o realizare ce subliniază puterea unui parteneriat solid

INTERNAȚIONAL2 weeks ago

Zelenski denunță manipularea Rusiei privind un armistițiu: Lui Putin îi este teamă să îi spună direct lui Trump că dorește să continue acest război

EUROPARLAMENTARI ROMÂNI2 weeks ago

Extremismul și populismul nu aduc bani și nu construiesc spitale, subliniază vicepreședintele PE Victor Negrescu, prezentând eforturile depuse pentru a aduce mai multe fonduri UE în România

COMUNICATE DE PRESĂ2 weeks ago

Președintele Consiliului Județean Cluj, după sosirea celor 34 de microbuze electrice achiziționate cu fonduri de redresare: Facilitează accesul tinerilor la școală, asigurându-le dreptul la educație

BANCA EUROPEANĂ DE INVESTIȚII2 weeks ago

Vicepreședintele BEI, Thomas Östros, subliniază importanța parteneriatelor pentru a răspunde nevoii universale de acces echitabil la servicii medicale: Provocările în acest domeniu nu cunosc granițe

CONSILIUL EUROPEAN3 weeks ago

Ilie Bolojan: Semnarea acordului SUA-Ucraina privind mineralele, o “bază bună” pentru dialog transatlantic aprofundat către o soluție de pace

Trending