Președintele american Barack Obama plănuiește să suplimenteze numărul refugiaților pe care SUA îi vor accepta în 2017 cu încă 10.000 persoane, majoritatea fiind sirieni, notează Politico Europe.

Această știre a stârnit critici vehemente din partea republicanilor. Candidatul Donald Trump vrea interzicerea completă a intrării în țară a refugiaților sirieni, subliniind că printre aceștia sunt ascunși posibili teroriști.
Cu toate acestea, planul de 110.000 îi va dezamăgi pe mulți dintre cei care sperau ca SUA să accepte cel puțin 200.000 de refugiați din toată lumea.
Potrivit Wall Street Journal, cu ocazia unei ședințe cu ușile închise a comisiilor juridice ale Camerei Reprezentanților și Senatului, John Kerry a prezentat noua țintă de 110.000 de refugiați pentru anul fiscal 2017 — care începe la 1 octombrie—, de la 85.000 în 2016.
John Kerry a declarat în mod repetat în ultimul an că SUA vor primi cel puțin 10.000 de refugiați în anul fiscal 2017 și vor încerca să suplimenteze acest număr, dacă va fi posibil.
Senatorul Jeff Session, republican din Alabama și un consilier de top al lui Trump a catalogat acest plan drept ”nechibzuit și extrem”.
Săptămâna viitoare Barack Obama va găzdui un summit privind refugiații în marja Adunării Generale a ONU. Este de așteptat ca aceasta să facă un apel și către alte state să preia cât mai mulți oameni aflați în nevoie, mai ales din zone de conflict.
–




