Adunarea Generală a ONU se reunește pe 22 februarie în sesiune specială pentru a marca un an de când Rusia a invadat Ucraina și pentru a vota o rezoluție în sprijinul Kievului

Adunarea Generală a ONU se va reuni pe 22 februarie într-o sesiune specială pentru a marca primul an de la declanșarea războiului în Ucraina de către Rusia și pentru a vota o rezoluție de sprijinire a Kievului, anunță EFE, citat de Agerpres.

Surse diplomatice detaliază că reuniunea a fost convocat de Ucraina, alături de mai mulți aliați. Aceasta urmează să se întindă pe parcursul a două zile, fiind așteptați mai mulți miniștri din diferite țări, care vor călători special la New York pentru a lua parte la această întâlnire.

În contextul întâlnirii, Ucraina pregătește propunere de rezoluţie care ar urma să fie votată la 23 februarie şi cu care doreşte să obţină un mesaj de susţinere din partea comunităţii internaţionale.

Potrivit unor surse diplomatice, iniţial, guvernul ucrainean intenţiona să prezinte un text ambiţios care să sprijine planul de pace promovat de preşedintele Volodimir Zelenski, propunere care a fost deja respinsă de Moscova şi în care se cere, între altele, retragerea trupelor ruse şi aducerea în faţa justiţiei a celor responsabili de declanşarea invaziei.

Cu toate acestea, surse diplomatice anunță că rezoluţia va avea un caracter mai general şi va fi în linie cu textele aprobate deja de Adunarea Generală a ONU de la începerea războiului, scopul fiind de a obţine un sprijin cât mai larg cu putinţă şi de a evita astfel numeroase abţineri în semn de nemulţumire faţă de un text mult prea ”direct”.

În ziua de 24 februarie va avea loc o reuniune ministerială în Consiliul de Securitate, pentru a marca un an de la invazia rusă. Este de aşteptat ca la sfârşitul întâlnirii să nu fie dat publicităţii niciun document oficial, dată fiind puterea dreptului de veto al Rusiei, care a blocat practic orice subiect din Consiliu având legătură cu războiul din Ucraina.

Amintim că Adunarea Generală a ONU a adoptat la începutul lunii martie 2022 o rezoluție, la scurtă vreme după ce Putin a ordonat pornirea unui război împotriva Ucrainei vecine, prin care solicita Moscovei să pună capăt acestui conflict.

Având în vedere că solicitarea a fost ignorată de Kremlin, aceeași Adunare Generală a Națiunilor Unite a adoptat la începutul lunii aprilie a anului trecut rezoluția condusă de SUA privind suspendarea Rusiei din Consiliul pentru Drepturile Omului.

Recent, secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a atras atenția că lumea se îndreaptă cu ”ochii larg deschiși” spre un ”război mai extins” pe măsură ce ”riscurile de escaladare” în Ucraina cresc.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Teodora Ion
Teodora Ionhttp://www.caleaeuropeana.ro
Teodora Mirel este redactor-șef adjunct și specialistă în domeniul relațiilor internaționale. Ariile sale de interes includ reconfigurarea relației dintre Uniunea Europeană și Marea Britanie în epoca post-Brexit, promovarea multilateralismului în contextul reașezării raporturilor de putere la nivel global și combaterea dezinformării ca acțiune de protejare a democrațiilor.

Articole Populare