Biroul din Turcia al retailerului online Temu a fost percheziționat miercuri dimineață, au declarat pentru Reuters autoritatea națională pentru concurență și un purtător de cuvânt al companiei chineze.
Acțiunea are loc după o percheziție desfășurată în decembrie la sediul european al companiei din Dublin, pe fondul îngrijorărilor privind posibile subvenții de stat chineze considerate incorecte.
„Vom coopera pe deplin cu autoritățile turce”, a declarat purtătorul de cuvânt, fără a preciza motivul percheziției, adăugând însă că au fost ridicate laptopuri și calculatoare.
Autoritatea de concurență din Turcia a precizat că a fost efectuată o „inspecție la fața locului” la biroul Temu, subliniind că acest lucru nu înseamnă că a fost declanșată o investigație formală. Instituția a negat afirmațiile Temu potrivit cărora ar fi fost confiscate dispozitive, spunând că acestea „nu reflectă adevărul”.
„Pentru a ne asigura că examinarea aflată în desfășurare poate continua în mod corespunzător … nu este posibil în acest stadiu să oferim informații suplimentare”, a mai transmis autoritatea antitrust.
Temu a anunțat anul trecut, pe LinkedIn, că și-a înregistrat o entitate locală și a deschis un birou în Istanbul.
Acțiunea a survenit pe fondul îngrijorărilor tot mai mari din interiorul UE cu privire la importurile ieftine din China, în condițiile în care livrările de comerț electronic cu valoare redusă au inundat piața europeană ca urmare a scutirii de taxe vamale pentru coletele sub 150 de euro. Retailerii europeni au considerat că această derogare a oferit un avantaj competitiv nejustificat platformelor precum Temu și Shein. Comisia Europeană și-a exprimat intenția de a elimina această scutire până la finalul anului.
Deținută de gigantul chinez al comerțului electronic PDD Holdings (PDD.O), Temu comercializează la nivel global o gamă extrem de variată de produse chinezești — de la haine la smartphone-uri — la prețuri foarte scăzute, promovându-se prin sloganul „Cumpără ca un miliardar”.
La fel ca rivala sa Shein, Temu trimite produsele direct din China către cumpărători, beneficiind în multe țări de scutiri de taxe vamale pentru coletele cu valoare redusă.
Creșterea rapidă a acestor platforme chineze cu prețuri foarte mici a generat reacții critice din partea multor comercianți europeni, care susțin că acestea au un avantaj concurențial neloial.
Guvernul turc a renunțat, la începutul acestei luni, la pragul de 30 de euro pentru scutirea de taxe, afirmând că măsura va contribui la protejarea producției locale și a concurenței, precum și că există îngrijorări legate de sănătatea și siguranța acestor importuri din comerțul electronic. Modificarea va intra în vigoare la începutul lunii februarie.




