Comisia Europeană propune crearea unei Agenții europene de informații

comisia europeanaComisarul european pentru afaceri interne, Dimitris Avramopoulos, a propus vineri crearea unei Agenții europene de informații după atentatele de la Paris care au scos la lumină deficiențele în cooperarea între serviciile secrete, relatează AFP, potrivit Agerpres.

‘După atentatele de la Charlie Hebdo (din ianuarie, de la Paris — n.r.) am propus — și s-a realizat — crearea unui centru antiterorism în cadrul Europol’, agenția europeană de cooperare polițienească cu sediul la Haga, a reamintit comisarul la sosirea sa la o reuniune extraordinară a miniștrilor europeni de interne și de justiție convocată după atentatele de la Paris.

‘Dar cred că a venit timpul să facem un pas suplimentar și să punem baza unei Agenții europene de informații’, a pledat el. ‘Trebuie ca cooperarea noastră să se bazeze pe încredere și eficiență’, a subliniat Avramopoulos.

Crearea unei astfel de agenții, un fel de FBI european, nu poate avea loc fără o schimbare a tratatelor, întrucât domeniul informațiilor este prin excelență unul relevant pentru suveranitatea națională, notează AFP.

Miniștrii de interne și de justiție din cele 28 de state UE ar urma să facă demersuri pentru întărirea luptei împotriva traficului de arme, o revizuire rapidă a regulilor spațiului Schengen — pentru ca controalele sistematice la frontierele externe ale UE să-i poată viza și pe cetățenii europeni — și să evalueze stadiul în care se află negocierile asupra introducerii Registrului european al pasagerilor aerieni (PNR).

.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Robert Lupițu
Robert Lupițuhttp://www.caleaeuropeana.ro
Robert Lupițu este redactor-șef, specialist în relații internaționale, jurnalist în afaceri europene și NATO. Robert este laureat al concursului ”Reporter și Blogger European” la categoria Editorial și co-autor al volumelor ”România transatlantică” și ”100 de pași pentru o cetățenie europeană activă”. Face parte din Global Shapers Community, o inițiativă World Economic Forum. Din 2019, Robert este membru al programului #TT27 Leadership Academy organizat de European Political Strategy Center, think tank-ul Comisiei Europene.

1 COMENTARIU

Comentariile sunt închise.

Articole Populare