Coreea de Sud încearcă salvarea summitului Trump-Kim din Singapore în data de 12 iunie. Președintele Moon Jae-in vrea o reuniune trilaterală în aceeași zi

Preşedintele sud-coreean Moon Jae-In s-ar putea deplasa în Singapore pentru a se întâlni cu preşedintele american Donald Trump şi cu liderul nord-coreean Kim Jong-Un, a anunţat luni un oficial de la Seul, transmite DPA.

Reuniunea trilaterală ar putea avea loc pe 12 iunie, atunci când Donald Trump şi Kim Jong-Un ar urma să aibă o întâlnire istorică, a declarat purtătorul de cuvânt al preşedinţiei sud-coreene, pentru agenţia de presă Yonhap, scrie Agerpres.

Sursă foto: www.mofa.go.kr

Întâlnirea va depinde de rezultatul discuţiilor între Washington şi Phenian, a adăugat oficialul sud-coreean.

Citiți și Donald Trump, mesaje contradictorii. Liderul de la Casa Albă spune că discuțiile despre întrevederea cu Kim Jong-un “se mişcă foarte frumos”

Viitorul summitului Trump-Kim este însă incert după ce joi liderul de la Casa Albă a denunţat ‘ostilitatea deschisă’ din declaraţii recente ale Phenianului, deşi şi-a exprimat dorinţa de a se întâlni cu liderul nord-coreean. Cu toate acestea, sâmbătă, președintele american a declarat că întâlnirea sa cu liderul nord-coreean Kim Jong Un pe 12 iunie, la Singapore, este încă posibilă.

Anunțul privind o posibilă participare a președintelui sud-coreean la o reuniune trilaterală în Singapore are loc după ce sâmbătă, acesta s-a întâlnit pentru a doua oară în decurs de o lună cu Kim Jong-un.

Liderul nord-coreean Kim Jong-un şi preşedintele sud-coreean Moon Jae-in s-au întâlnit sâmbătă din nou la Panmunjom, în zona demilitarizată dintre cele două Corei.

 

 

.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Robert Lupițu
Robert Lupițuhttp://www.caleaeuropeana.ro
Robert Lupițu este redactor-șef, specialist în relații internaționale, jurnalist în afaceri europene și NATO. Robert este laureat al concursului ”Reporter și Blogger European” la categoria Editorial și co-autor al volumelor ”România transatlantică” și ”100 de pași pentru o cetățenie europeană activă”. Face parte din Global Shapers Community, o inițiativă World Economic Forum. Din 2019, Robert este membru al programului #TT27 Leadership Academy organizat de European Political Strategy Center, think tank-ul Comisiei Europene.

Articole Populare