Dan Motreanu, mesaj din Parlamentul European: Solicităm SUA să elimine vizele pentru cetățenii români

Parlamentul European, reunit în sesiune plenară, a dezbăut în această dimineață parteneriatul transatlantic, iar cu acest prilej, deputatul european Dan Motreanu a anunțat că va vota rezoluția PE referitoare la viitorul relațiilor UE-SUA, în care, printre altele, se solicită SUA să elimine vizele pentru cetățenii români.

„UE și SUA împărtășesc valori comune, iar parteneriatul transatlantic apără și promovează libertatea, democrația, drepturile omului și statul de drept, garantând securitatea comună. Avem cea mai integrată relație economică din lume, cu un comerț de bunuri și servicii care reprezintă peste 1000 de miliarde de euro pe an, economiile UE si SUA reprezentând împreună peste 40% din PIB-ul mondial”, a transmis deputatul într-un mesaj pe pagina de Facebook.

Votul va avea loc miercuri.

Urmăriți dezbaterea Parlamentului European aici:

Dan Motreanu informează că în Rezoluția Parlamentului European se regăsesc următoarele: 
• invităm SUA să grăbească procesul de aderare a României, Bulgariei și Ciprului la Programul de scutire de vize;
• solicităm consolidarea programelor de schimb de studenți, precum Erasmus+;
• îndemnăm UE și SUA să încurajeze strânsa cooperare și în ceea ce privește dominarea tehnologică străină ostilă, amenințările hibride, campaniile de dezinformare și intervenția externă în procesele electorale; solicităm combaterea finanțării partidelor politice extremiste;
• solicităm cooperarea consolidată între UE, SUA și NATO și vecinii noștri din est, în special Moldova, Georgia și Ucraina. Este vorba de sprijinirea integrității teritoriale a acestor țări și de consolidarea rezilienței lor împotriva amenințărilor externe.
• solicităm SUA și UE să conlucreze la un impozit global pe profit al multinaționalelor/giganților digitali de cel puțin 15 % în cadrul OCDE;
• solicităm consolidarea cooperării interparlamentare dintre deputații în Parlamentul European, membrii Congresului, membrii parlamentelor naționale ale statelor membre ale UE și membrii diferitelor legislaturi de stat din cele 50 de state federale ale SUA;
• solicităm o abordare concertată UE-SUA în cadrul ONU și în ceea ce privește reforma ONU. Dorim o organizație multilaterală eficace, transparentă și credibilă.

Citiți și: Oficial: SUA au eliminat vizele pentru Croația. România, între ultimele trei state din Uniunea Europeană care nu fac parte din programul Visa Waiver

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Diana Zaim
Diana Zaimhttp://www.caleaeuropeana.ro
Diana Zaim este fotojurnalist și coordonator al rubricii de sănătate, preocupată de politici de sănătate și acces la servicii medicale în România și la nivel european. Este câștigătoare a Premiului Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana a urmat programul de master „Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. În activitatea sa jurnalistică, acoperă, inclusiv din teren, activitatea principalelor instituții ale Uniunii Europene.

Articole Populare