Estonia și Letonia vor să achiziționeze în comun sisteme de apărare aeriană cu rază medie de acțiune

Miniştrii apărării eston şi leton au semnat joi, în marja summitului NATO de la Madrid, o scrisoare de intenţie privind achiziţionarea în comun de sisteme de apărare aeriană cu rază medie de acţiune, relatează AFP, potrivit Agerpres.

„Agresiunea Rusiei în Ucraina demonstrează clar necesitatea de a dispune de sisteme de apărare aeriană. Sunt încântat că punem în aplicare acest proiect cu Estonia, întărind astfel cooperarea noastră regională şi apărarea noastră comun”, a subliniat ministrul leton al apărării Artis Pabriks, citat într-un comunicat oficial.

Potrivit omologului său estonian, Kalle Laanet, „summitul NATO a transmis un mesaj clar: cei care sunt pregătiţi să se apere vor fi ajutaţi”.

O propunere pentru achiziţionarea de noi sisteme de către aceste două ţări baltice vecine cu Rusia, membre ale UE şi NATO, urmează să fie discutată la sfârşitul lunii iulie. Nici costul, nici termenele de livrare ale noului echipament nu au fost dezvăluite.

NATO are în prezent opt grupuri de luptă pe flancul estic. Patru dintre acestea – Polonia, Estonia, Letonia și Lituania – au fost înființate în 2017 ca urmare a deciziilor summitului de la Varșovia, iar celelalte patru – Bulgaria, România, Slovacia și Ungaria – la summitul extraordinar al NATO din 24 martie, la 30 de zile după invazia militară a Rusiei în Ucraina.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Andreea Radu
Andreea Radu
Andreea Radu este redactor. Absolventă a Facultății de Științe Politice și a programului de master „Politicile egalității de șanse în context românesc și european” din cadrul Universității din București, Andreea este interesată de aspectele sociale ale politicilor europene, cu accent pe egalitate de gen, incluziune și acces echitabil la oportunități.

Articole Populare