Gabriela Firea se alătură demersului prin care se solicită numirea unui reprezentant special pentru egalitatea de gen sub responsabilitatea președintei Comisiei Europene

Eurodeputatul Gabriela Firea, membră a Comisiei pentru drepturile femeilor și egalitatea de gen, solicită președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, să preia responsabilitatea directă pentru promovarea egalității prin numirea unui reprezentant special care să se ocupe de acest aspect.

Aceasta a semnat petiția intitulată ”Susținerea egalității de gen sub responsabilitatea directă a Președintei Comisiei Europene”.

”Prin semnarea acestei petiții, mă alătur femeilor care solicită președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, să preia responsabilitatea directă pentru promovarea egalității. Este obligatoriu ca drepturile femeilor și egalitatea de șanse să se afle printre prioritățile europene. O Europa democratică și prosperă depinde de participarea activă a femeilor și a bărbaților, în egală măsură. Democrația autentică înseamnă reprezentarea tuturor cetățenilor europeni. Este regretabil că locul egalității în noua configurație a Comisiei Europene a fost dus în plan secund și împărțit între mai multe portofolii”, a explicat Firea într-un mesaj publicat pe Facebook.

Aceasta susține, în egală măsură, demersul colegelor din grupul S&D și din Comisia FEMM, a cărei membră este, prin care solicită ”numirea unui reprezentant special pentru egalitatea de gen sub responsabilitatea sa, care la rândul său să poată facilita coordonarea eficientă a egalității de gen în toate portofoliile oferite comisarilor desemnați”.

În încheiere, eurodeputatul și-a exprimat aprecierea față de deschiderea manifestată de Ursula von der Leyen în primul mandat față de domeniul egalității.

”Sper că și noua Comisie Europeană va continuă muncă pentru drepturi mai bune pentru toate femeile din Uniunea Europeană, pentru egalitate în toate domeniile de activitate și pentru prevenirea violenței bazate pe gen”, a conchis Gabriela Firea.

Potrivit anunțului președintei Ursula von der Leyen de la mijlocul lunii septembrie, noua Comisie Europeană are următoarea configurație de gen: 4 dintre vicepreședinții executivi sunt femei, doi sunt bărbați.

Din totalul de 27 de comisari europeni, 11 vor fi femei și 16 bărbați, reprezentând un raport 40%-60%.

Acestă organizare se înscrie în eforturile Uniunii Europene de a arăta că este vârf de lance în promovarea egalității de gen, având o strategie în acest sens prin care urmărește ca până în 2025 Europa să se apropie de dezideratul de a deveni un continent în care femeile sunt egale cu bărbații.

O decizie care se aliniază la aceste eforturi este cea din decembrie 2022, când Parlamentul European și Consiliul UE au ajuns la un acord provizoriu cu privire la normele privind transparența salarială care vor permite femeilor să aplice principiul remunerației egale pentru muncă egală prin intermediul unui set de măsuri obligatorii privind transparența salarială.

Pentru a promova rolul de leadership al femeilor, Parlamentul European a adoptat la finalul lunii noiembrie a aceluiași an 2022 directiva ”Femei în consiliile de administrație”, la zece ani de la prima propunere, care stipulează că, până în iulie 2026, toate marile companii din UE cotate la bursă vor trebui să ia măsuri pentru a spori prezența femeilor în conducerea lor.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Teodora Ion
Teodora Ionhttp://www.caleaeuropeana.ro
Teodora Mirel este redactor-șef adjunct și specialistă în domeniul relațiilor internaționale. Ariile sale de interes includ reconfigurarea relației dintre Uniunea Europeană și Marea Britanie în epoca post-Brexit, promovarea multilateralismului în contextul reașezării raporturilor de putere la nivel global și combaterea dezinformării ca acțiune de protejare a democrațiilor.

Articole Populare