Marcel Boloș anunță că va veni cu un nou pachet de măsuri ce va fi pus în discuție pentru a ”avea o țintă de deficit rezonabilă încât să nu riscăm decizii ale Comisiei Europene”

Ministerul Finanțelor va înainta un nou pachet de măsuri ce va fi pus în dezbatere publică, în perioada următoare, astfel încât acest exercițiu bugetar din 2023 să se închidă cu bine, a anunțat luni ministrul Marcel Boloș, informează Agerpres.

”Nu cred că poate astăzi cineva să dea asigurări că ţinta de deficit bugetar de 4,4% din PIB va fi cea pe care o vom avea la sfârşitul lunii decembrie”, a spus acesta, în deschiderea şedinţei de tranzacţionare a Bursei de Valori Bucureşti, prilejuită de listarea celei de-a XIII-a emisiuni de titluri de stat Fidelis, emise de Ministerul Finanţelor.

”Sigur că mie mi-ar plăcea, ca ministru al Finanţelor, să respectăm angajamentele faţă de Comisia Europeană şi spre acest lucru ne îndreptăm toate eforturile noastre – şi o să vedeţi şi un pachet de măsuri care va fi pus în discuţie în perioada următoare pentru ca să ne închidem cu bine în acest exerciţiu bugetar 2023, dar sunt o serie de lucruri care nu depind doar de deciziile Ministerului de Finanţe”, a spus Boloș.

Acesta a dat asigurări că se străduiește ”să avem o ţintă de deficit rezonabilă, încât să nu riscăm decizii ale Comisiei Europene care să încurce implementarea fondurilor europene şi, desigur, în momentul în care ţinta de deficit bugetar nu este respectată, finanţatorii noştri instituţionali îşi pun tot felul de probleme”, a arătat ministrul Finanțelor.

Anunțul său vine la scurtă vreme după vizita unei delegații a Fondului Monetar Internațional ca parte a misiunii anuale de evaluare.

Guvernul este puternic angajat în susținerea creșterii economice, reducerea cheltuielilor publice și combaterea evaziunii fiscale, a fost asigurarea dată de premierul Marcel Ciolacu după întâlnirea cu șeful misiunii FMI în România, Jan Kees Martijn.

De altfel, Fondul Monetar Internațional a atras atenția la finalul acestei vizite că pachetul fiscal adoptat recent este un prim pas important pentru reducerea deficitului, dar este nevoie și de alte reforme fiscale ambițioase.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Teodora Ion
Teodora Ionhttp://www.caleaeuropeana.ro
Teodora Mirel este redactor-șef adjunct și specialistă în domeniul relațiilor internaționale. Ariile sale de interes includ reconfigurarea relației dintre Uniunea Europeană și Marea Britanie în epoca post-Brexit, promovarea multilateralismului în contextul reașezării raporturilor de putere la nivel global și combaterea dezinformării ca acțiune de protejare a democrațiilor.

Articole Populare