Spania, Portugalia și regiuni din Franța, afectate de o pană majoră de curent. Cauza producerii, neclară

Spania, Portugalia și Franța se confruntă cu o pană generală de curent. Operatorul spaniol al rețelei de electricitate, Red Electrica, a declarat că sunt investigate cauzele producerii acestui blackout de energie și că se lucrează pentru a restabili alimentarea cu energie electrică, informează Reuters, Politico și Euronews

Posturi de radio din Spania au declarat că o parte din liniile de metrou din Madrid nu mai funcționează, iar pasagerii au fost evacuați. De asemenea, au existat blocaje de trafic în centrul Orașului Madrid, după ce semafoarele nu au mai funcționat.

Cauza este încă neclară. Presa națională semnalează însă probleme cu rețeaua electrică europeană, care a afectat rețelele naționale din Peninsula Iberică. Un incendiu în sud-vestul Franței, pe muntele Alaric, care a afectat o linie electrică de înaltă tensiune între Perpignan și Narbonne, a fost, de asemenea, identificat ca o posibilă cauză.

Știre în curs de actualizare.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Diana Zaim
Diana Zaimhttp://www.caleaeuropeana.ro
Diana Zaim este fotojurnalist și coordonator al rubricii de sănătate, preocupată de politici de sănătate și acces la servicii medicale în România și la nivel european. Este câștigătoare a Premiului Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana a urmat programul de master „Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. În activitatea sa jurnalistică, acoperă, inclusiv din teren, activitatea principalelor instituții ale Uniunii Europene.

Articole Populare