Statele Unite, Israel și Liban au semnat vineri un acord-cadru trilateral care stabilește un mecanism de cooperare pentru dezarmarea Hezbollah, restabilirea suveranității Libanului și retragerea armatei israeliene din sudul țării după eliminarea amenințării reprezentate de gruparea susținută de Iran, a anunțat secretarul de stat american Marco Rubio.
Potrivit Departamentului de Stat, acordul instituie un proces structurat pentru atingerea acestor obiective și creează un Grup trilateral de coordonare militară pentru Liban (MCG4L), facilitat de Statele Unite, care va sprijini punerea în aplicare a înțelegerii.
„Astăzi, guvernele Israelului și Libanului au luat decizia curajoasă de a conveni asupra unui cadru care oferă o cale realistă de ieșire din conflictul fără sfârșit. Acest acord stabilește un proces clar și structurat pentru restabilirea suveranității Libanului, dezarmarea Hezbollah și desființarea infrastructurii sale teroriste, precum și pentru retragerea Israelului la granițele sale odată ce această amenințare la adresa cetățenilor săi va fi eliminată”, a declarat Rubio.
Secretarul de stat american a afirmat că noul cadru oferă Libanului „o cale reală de ieșire dintr-o criză îndelungată”, iar Israelului „o modalitate verificabilă de eliminare a amenințării persistente de la frontiera sa nordică”.
Statele Unite au anunțat că vor sprijini implementarea acordului prin alocarea imediată a 100 milioane de dolari pentru asistență umanitară, în coordonare cu Organizația Națiunilor Unite.
Sprijinul vine în contextul confruntărilor reluate în luna martie între Israel și Hezbollah, după izbucnirea conflictului dintre Statele Unite, Israel și Iran, la finele lunii februarie. Luptele au provocat strămutarea a aproximativ un milion de persoane din sudul Libanului, iar organizația Human Rights Watch a transmis la începutul acestei luni că atacurile israeliene asupra Libanului au provocat moartea a peste 3.000 de persoane.
Washingtonul și-a reafirmat, de asemenea, angajamentul de a consolida capacitățile Armatei Libaneze pentru a-și exercita autoritatea pe întreg teritoriul țării. În acest scop, Departamentul de Război este pregătit să aloce peste 30 milioane de dolari pentru sprijinirea forțelor armate libaneze.
„Acesta este începutul începutului. Mai este foarte mult de lucru. Nu subestimăm în niciun fel dificultatea sarcinii care ne așteaptă, dar înțelegem cât de importantă este și suntem onorați că am putut contribui la realizarea acestui acord”, a declarat Marco Rubio la ceremonia de semnare.
Semnarea acordului a fost precedată de trei zile de negocieri intense între oficiali israelieni și libanezi, mediate de Statele Unite.
La scurt timp după anunțarea acordului, premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat că armata israeliană va rămâne în sudul Libanului până când Hezbollah va depune armele, informează Agerpres.
„În primul rând, cel mai important lucru este ca Israelul să rămână în zona de securitate din sudul Libanului. Aceasta este o realizare majoră și o vom menține atât timp cât Hezbollah nu este dezarmat”, a afirmat Netanyahu într-un mesaj video transmis presei israeliene.
Premierul israelian a precizat însă că armata israeliană va permite armatei libaneze să preia controlul asupra a două „zone-pilot”, una situată la sud de râul Litani și cealaltă la nord de acesta, la aproximativ 30 de kilometri de frontiera cu Israelul.
De cealaltă parte, Hezbollah a respins acordul și a transmis că nu va accepta dezarmarea, reiterând solicitarea privind retragerea necondiționată a trupelor israeliene din sudul Libanului, potrivit sursei citate mai sus.
Acordul intervine după ce, la jumătatea lunii aprilie, Israelul și Libanul au început, sub mediere americană, primele negocieri directe din ultimele decenii. Guvernul de la Beirut a exclus atât Iranul, cât și Hezbollah din procesul de negociere, în pofida obiecțiilor formulate de gruparea șiită.
Încetarea ostilităților în Liban a reprezentat unul dintre pilonii centrali ai memorandumului de înțelegere semnat la 17 iunie de Statele Unite și Iran, Teheranul insistând asupra opririi atacurilor israeliene împotriva Hezbollah, grupare pe care Washingtonul o descrie drept principalul proxy al Iranului în Liban.
Secretarul de stat Marco Rubio și vicepreședintele JD Vance au indicat anterior că Iranul va face parte dintr-un mecanism de coordonare pentru evitarea incidentelor, menit să supravegheze respectarea armistițiului. Cu toate acestea, cadrul trilateral semnat de Statele Unite, Israel și Liban nu menționează niciun rol pentru Iran în implementarea acordului.
Acordul vine și pe fondul unor tensiuni publice între Washington și guvernul israelian, după ce președintele Donald Trump a criticat atacuri israeliene pe care le-a considerat excesive și de natură să pună în pericol încetarea ostilităților cu Iranul.




