Premierul Ilie Bolojan a salutat adoptarea în Parlament a unui pachet de legi necesare pentru îndeplinirea jaloanelor asumate de România prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), afirmând că măsurile vor permite evitarea unor penalizări financiare de peste 2,7 miliarde de euro și vor contribui la accelerarea investițiilor publice.
„Astăzi, Parlamentul a aprobat un pachet important de legi necesare pentru îndeplinirea jaloanelor asumate de România prin PNRR”, a transmis premierul într-o postare publicată pe rețelele sociale.
Potrivit șefului Executivului, actele normative adoptate vizează digitalizarea și eficientizarea activității în cercetare, modernizarea legislației din domeniul apelor, măsuri pentru o administrare mai eficientă a terenurilor agricole ale statului, precum și accelerarea investițiilor publice, în special în sectorul construcțiilor.
Bolojan a precizat că, înainte de votul din Parlament, fiecare minister responsabil și-a pregătit proiectele de lege din domeniile educației și cercetării, mediului și agriculturii, acestea fiind discutate cu reprezentanții Comisiei Europene.
„Aceste proiecte au fost discutate cu reprezentanții Comisiei Europene, care au confirmat că prevederile respectă angajamentele asumate de România”, a arătat premierul.
Potrivit acestuia, adoptarea pachetului legislativ va permite României să evite „penalizări financiare de peste 2,7 miliarde de euro” și să nu piardă fonduri europene importante.
De asemenea, noile măsuri vor contribui la reducerea blocajelor administrative și vor permite implementarea într-un ritm mai rapid a proiectelor de investiții aflate în derulare.
Premierul a mulțumit parlamentarilor care au susținut proiectele de lege și a subliniat că prioritatea Guvernului rămâne valorificarea fondurilor europene și finalizarea investițiilor.
„Prioritatea noastră este să nu pierdem bani europeni și să finalizăm investițiile de care România are nevoie”, a transmis Ilie Bolojan.




