
Guvernul României a găzduit miercuri, la Palatul Victoria, o întâlnire strategică de tip B2B matchmaking între companii din industria dronelor din Ucraina și reprezentanți ai industriei de apărare din România.
Obiectivul principal al întâlnirii a fost facilitarea unor legături directe între entitățile economice din România și cele din Ucraina, în vederea impulsionării dialogului tehnic și creării unei rețele profesionale.
Discuțiile s-au concentrat pe dezvoltarea proiectelor și parteneriatelor în domeniul aeronavelor fără pilot (UAV) și al sistemelor avansate de detecție și combatere a acestora (Anti-UAS).
„Industria de apărare din România trebuie să se dezvolte valorificând expertiza Ucrainei. Consolidarea securității naționale și regionale reprezintă una dintre prioritățile strategice ale Guvernului României, în paralel cu dezvoltarea unui mediu economic competitiv, capabil să atragă și să susțină investiții în domenii de înaltă tehnologie. Ne dorim să valorificăm experiența dobândită pe câmpul de luptă de către partenerii ucraineni și, împreună, să dezvoltăm soluții de apărare eficiente și adaptate nevoilor actuale, care să contribuie la consolidarea securității naționale și regionale”, a declarat Mihai Jurca, șeful Cancelariei prim-ministrului, potrivit unui comunicat remis CaleaEuropeană.ro.
Evenimentul marchează un pas decisiv în contextul semnării recente a acordului de Parteneriat Strategic dintre cele două state. Această inițiativă consolidează cooperarea industrială bilaterală și transformă expertiza tehnologică acumulată în soluții concrete pentru securitatea colectivă a Flancului Estic.
Prin acest demers, Guvernul României reconfirmă angajamentul de a sprijini reziliența regională și de a stimula producția companiilor românești, în parteneriat cu Ucraina, în sectoarele de înaltă tehnologie cu valoare adăugată mare, sprijinind totodată integrarea acestora în lanțul valoric generat de Ucraina, conchide sursa citată.
De altfel, ministrul apărării naționale, Radu Miruță, a avut marți, la sediul MApN, o întrevedere cu Sergiy Boyev, ministrul adjunct al apărării pentru integrare europeană din Ministerul ucrainean al Apărării, discuțiile axându-se pe explorarea posibilităților de cooperare viitoare dintre ministerele apărării din România și Ucraina, în contextul Parteneriatului strategic semnat recent de președinții celor două țări și al implementării Instrumentului financiar „Acțiunea pentru securitatea Europei” (SAFE).
În cadrul întâlnirii, oficialii au discutat despre posibilitatea dezvoltării/producției de aeronave fără pilot în colaborare directă cu Ucraina, fiind abordate și variantele de transfer tehnologic.
Președinții României și Ucrainei au semnat pe 12 martie declarația comună care ridică relațiile bilaterale româno-ucrainene la nivel de Parteneriat Strategic. De asemenea, o declarație comună de intenție semnată de cei doi lideri stabilește cadrul pentru producerea în România a unor sisteme și capabilități de apărare dezvoltate de Ucraina, precum și pentru dezvoltarea de proiecte industriale comune în sectorul militar. Între acestea, se remarcă o cooperare finanțată cu 200 de milioane de euro prin mecanismul european SAFE pentru coproducția de drone, menită să sprijine apărarea Ucrainei și să consolideze industria de apărare a celor două state. România și Ucraina au semnat și un cadru de cooperare în materie de conectivitate și energie, convenind construirea a două interconectoare de electricitate, dezvoltarea capacității și atractivității economice a Coridorului Vertical de Gaze, analizarea oportunităților de transport a gazului natural lichefiat din SUA în Ucraina, via România, și posibilitatea utilizări facilităților subterane de stocare a gazelor din Ucraina pentru depozitarea gazelor din proiectul Neptun Deep din Marea Neagră.




