Ministrul Apărării, în deschiderea SEA SHIELD 25, cel mai amplu exercițiu de instruire de pe flancul sud-estic al NATO, organizat de Forțele Navale Române: Reprezintă un angajament față de securitatea și stabilitatea regiunii

Ministrul apărării naționale, Angel Tîlvăr, a efectuat luni, 31 martie, o vizită de lucru în portul Constanța, unde a participat la ceremonia de deschidere a exercițiului multinațional SEA SHIELD 25, cel mai amplu exercițiu organizat de Forțele Navale Române în acest an, potrivit unui comunicat.

„SEA SHIELD 25 reprezintă un angajament față de securitatea și stabilitatea regiunii noastre. Uniți, suntem mai bine poziționați și mai rezistenți în a face față provocărilor care ne așteaptă. Prin desfășurarea acestui exercițiu, Forțele Navale Române își propun să susțină cooperarea între toate categoriile de forțe, iar această abordare integrată și sinergică maximizează eficiența operațională și asigură un management eficient al resurselor, consolidând astfel securitatea regională”, a declarat ministrul apărării.

Cel mai complex exercițiu de instrucție navală din 2025

Exercițiul multinațional SEA SHIELD 25 se desfășoară în perioada 31 martie – 11 aprilie și este planificat anual de Comandamentul Componentei Navale “Viceamiral Ioan Georgescu”. Scopul principal al acestuia este creșterea nivelului de interoperabilitate dintre forțele navale ale statelor aliate și partenere, precum și optimizarea efortului instituțiilor din sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională.

Pe durata celor două săptămâni de instruire, vor fi desfășurate secvențe de luptă în toate mediile de acțiune: maritim, fluvial, lagunar, subacvatic, terestru și aerian. Vor fi testate capacitatea de coordonare și răspuns a forțelor participante în scenarii complexe, precum atacuri maritime și aeriene simultane, amenințări hibride și provocări asimetrice.

Participare internațională semnificativă

La SEA SHIELD 25 participă peste 2.300 de militari din România și din alte 11 state partenere: Albania, Bulgaria, Canada, Franța, Grecia, Italia, Regatul Unit, Olanda, Spania, SUA și Turcia. Forțele Navale Române contribuie cu peste 1.600 de militari și 80 de mijloace tehnice, inclusiv 28 de nave maritime și fluviale, două elicoptere și un detașament mobil de lansare. Partenerii internaționali adaugă în cadrul exercițiului patru nave, trei avioane de patrulare maritimă și 20 de vehicule.

Un aspect esențial al exercițiului constă în protejarea infrastructurii critice de pe litoral, securizarea liniilor de comunicații maritime și sprijinirea operațiunilor amfibii. Activitățile de antrenament, desfășurate în Marea Neagră, pe Dunăre și în zona costieră, au rolul de a consolida capacitatea de reacție colectivă și angajamentul NATO pentru securitatea regională.

SEA SHIELD 25 contribuie, de asemenea, la perfecționarea tehnicilor de luptă și la dezvoltarea parteneriatelor strategice pentru menținerea unui mediu sigur și stabil pe flancul de sud-est al Alianței Nord-Atlantice.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Alexandra Loy
Alexandra Loy
Alexandra Loy este redactor și specialistă în afaceri europene. Deține un doctorat în domeniul științe politice, dobândit în anul 2018, cu tema analizării impactului președinției României la Consiliul Uniunii Europene asupra sistemului național de coordonare a afacerilor europene. Alexandra este membru al comunității academice din cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative.

Articole Populare