
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, s-a întâlnit marți cu Michael Dickerson, însărcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA la București, pentru a discuta despre unul dintre cele mai ambițioase proiecte energetice ale României: centrala nucleară cu reactoare modulare de mici dimensiuni (SMR) de la Doicești.
„Parteneriat România-SUA pentru siguranță, independență energetică și dezvoltare! Energia nucleară este energie sigură, curată și stabilă. E una dintre puținele soluții capabile să genereze siguranță, preț corect și emisii zero. Iar România nu doar că adoptă această tehnologie – o transformăm într-o oportunitate de dezvoltare economică, educație și leadership regional”, a scris Bogdan Ivan, pe Facebook.
Potrivit ministrului, proiectul SMR va crea peste 2.000 de locuri de muncă în perioada construcției și peste 230 de locuri de muncă permanente pentru operarea centralei.
De asemenea, Bogdan Ivan a subliniat că țara noastă poate deveni un hub european pentru producția, întreținerea și operarea SMR-urilor – oferind expertiză și sprijin țărilor din întreaga regiune.
„Investim într-un angajament întins pe cel puțin 6 decenii: formare de specialiști, lanțuri de aprovizionare, revitalizarea comunităților locale și independență energetică reală. Parteneriatul strategic România–SUA continuă să livreze rezultate concrete pentru viitorul nostru energetic”, a concluzionat ministrul Energiei.





