România și Bulgaria salută decizia adoptată în unanimitate astăzi, 12 decembrie, de Consiliul Justiție și Afaceri Interne, privind finalizarea procesului de aderare deplină a României și Bulgariei la spațiul Schengen, se arată într-un comunicat comun al Ministerelor român şi bulgar de Externe.
„Este o decizie istorică care finalizează procesul de aderare a celor două țări la spațiul de liberă circulație în cadrul UE, un obiectiv major al României și al Bulgariei încă de la aderarea lor la Uniunea Europeană”, se arată în respectiva declaraţie.
Potrivit sursei citate, România şi Bulgaria îşi exprimă profunda satisfacţie privind această nouă recunoaştere a rolului lor de contributori consecvenţi la consolidarea securităţii europene, inclusiv prin apărarea completă a graniţelor externe ale UE. În plus, prin această decizie mult aşteptată, este reconfirmată încă o dată îndeplinirea de către ambele țări a tuturor cerințelor Schengen.
În plus, aderarea ambelor țări la spațiul de liberă circulație aduce beneficii directe cetățenilor. Va spori oportunitățile economice pentru întreprinderile lor și va promova, de asemenea, creșterea în cadrul pieței unice.
„Este o reconfirmare a valorilor și principiilor care consolidează încrederea cetățenilor lor în valorile europene. De acum înainte, cetăţenii români şi bulgari au dreptul să se bucure de beneficiile liberei circulaţii din spaţiul Schengen”, punctează semnatarii declaraţiei comune.
Potrivit acestora, rezultatul pozitiv al procesului de aderare la spațiul Schengen a fost posibil datorită unei activități ample desfășurate în ultimii ani și datorită cooperării bilaterale și regionale consolidate și consecvente dezvoltate de ambele țări, cu sprijinul activ al instituțiilor europene. România și Bulgaria au furnizat, prin contribuția lor consecventă, rezultatele și garanțiile necesare pentru consolidarea rezilienței pe termen lung a spațiului de liberă circulație al UE.
În finalul declarației comune, cele două ministere au precizat că România și Bulgaria își exprimă recunoștința față de toți partenerii europeni – instituțiile UE, statele membre și președinția ungară actuală, precum și președințiile anterioare ale Consiliului UE, care le-au sprijinit de-a lungul procesului. Ambele ţări rămân angajate să contribuie substanţial la protejarea graniţelor externe ale UE şi la consolidarea proiectului european.
Potrivit deciziei, România și Bulgaria vor adera pe deplin la Schengen la 1 ianuarie 2025, și cu frontierele terestre, după ce au intrat în zona de liberă circulație la 31 martie 2024.
Ministrul afacerilor interne, Cătălin Predoiu, a declarat joi, la Bruxelles, înainte de reuniunea Consiliului JAI că România va adera în totalitate la Schengen din 1 ianuarie 2025, iar pentru o perioadă de șase luni în care vor exista controale aleatorii la frontierele terestre, făcute pe baza analizelor de risc.
Joi, 12 decembrie, miniștrii afacerilor interne au luat decizia cu privire la data eliminării controalelor asupra persoanelor la frontierele terestre interne cu Bulgaria și România și între acestea, se arată într-o informare a Consiliului UE, la o zi după ce Austria a anunţat că renunţă la opoziţia faţă de aderarea deplină a României şi a Bulgariei la spaţiul Schengen, ultimul obstacol pentru cele două ţări est-europene după o aşteptare îndelungată. De asemenea, și Parlamentul Olandei a votat miercuri ca guvernul de la Haga să susțină aderarea deplină a celor două țări la Schengen.




