Comisia Europeană a lansat astăzi Platforma pentru Agenda de Conectivitate și a încheiat acorduri cu instituții financiare internaționale care ar urma să mobilizeze până la 2 miliarde de euro pentru investiții strategice în domeniul conectivității în regiunea Mării Negre și în Caucazul de Sud, potrivit comunicatului oficial.
Platforma a fost prezentată în cadrul unei reuniuni ministeriale la nivel înalt găzduite de comisara europeană pentru extindere, Marta Kos, comisarul pentru parteneriate internaționale, Jozef Síkela, și comisarul pentru transport durabil și turism, Apostolos Tzitzikostas.
La reuniune au participat miniștri ai transporturilor și reprezentanți de rang înalt din statele membre ale Uniunii Europene, precum și din Armenia, Kazahstan, Republica Kârgâză, Republica Moldova, Tadjikistan, Turkmenistan, Turcia, Ucraina și Uzbekistan. La întâlnire au participat, de asemenea, reprezentanți ai G7 și ai instituțiilor financiare internaționale, pentru a impulsiona Agenda de Conectivitate Transregională în cadrul strategiei Global Gateway.
Platforma pentru Agenda de Conectivitate va oferi un cadru de cooperare prin care statele participante, instituțiile financiare internaționale și alți actori relevanți vor putea coordona investițiile și măsurile de politică publică în domeniile transporturilor, energiei, conectivității digitale și comerțului.
Pentru consolidarea cooperării cu regiunea, participanții au convenit, de asemenea, să îmbunătățească performanța operațională a Coridorului de Transport Transcaspic. În acest sens, ei au invitat Comisia Europeană să evalueze funcționarea coridorului și să propună acțiuni prioritare menite să îi sporească competitivitatea.
Pentru a sprijini implementarea Agendei de Conectivitate, Comisia Europeană a semnat declarații de intenție cu instituții financiare internaționale, care ar urma să mobilizeze până la 2 miliarde de euro pentru investiții în infrastructura de transport, punctele de trecere a frontierei și facilitarea comerțului în regiunea Mării Negre și în Caucazul de Sud. Aceste investiții vor contribui la îmbunătățirea conexiunilor transfrontaliere și la facilitarea schimburilor comerciale de-a lungul coridorului.
„Într-o perioadă marcată de intensificarea conflictelor, este încurajator să vedem atât de multe țări reunite în jurul unui proiect comun. Avem nevoie de rute comerciale sigure și fiabile, iar Coridorul de Transport Transcaspic s-a impus drept o astfel de soluție. Volumul schimburilor comerciale de-a lungul acestei rute ar putea crește de cinci ori în următorii 15 ani. Pentru ca acest lucru să devină realitate, este necesar să ne coordonăm eforturile. Numeroase proiecte și inițiative sunt deja în desfășurare. Platforma va contribui la conectarea acestora, la acoperirea lacunelor de infrastructură existente și la asigurarea continuității coridorului pe întregul său traseu”, a declarat Marta Kos, comisar european pentru extindere.
Agenda de Conectivitate Transregională, prezentată în cadrul Reuniunii Ministeriale privind Securitatea și Conectivitatea Transregională desfășurate la Luxemburg în octombrie 2025, face parte din strategia Global Gateway a Uniunii Europene.
Inițiativa urmărește consolidarea conexiunilor de transport, energie și conectivitate digitală dintre Uniunea Europeană și Asia Centrală, prin intermediul Caucazului de Sud și al regiunii Mării Negre, prin coordonarea investițiilor strategice și a cooperării în materie de reglementare.




