Ursula von der Leyen, întâlnire de lucru cu premierii Ungariei, Poloniei și Cehiei. Viitorul buget al UE și statul de drept, subiecte discutate

Ursula von der Leyen, i-a primit astăzi, 24 septembrie, la sediul Comisiei Europene din Bruxelles pe premierul Ungariei Viktor Orban, premierul Poloniei Mateusz Morawiecki și premierul Cehiei Andrej Babiš.

Aceștia au purtat discuții cu privire la noul buget al Uniunii Europene, inclusiv Planul de relansare economică, dar și clima, migrația, statul de drept și situația din Belarus s-au aflat pe agenda discuțiilor.

Potrivit președintei Executivului Europena, liderii europeni vor lucra îndeaproape la aceste chestiuni importante.

Această întâlnire de lucru a avut loc chiar la o zi distanță după ce Comisia Europeană a prezentat noua politică de migrație și azil a Uniunii Europene. 

Citiți și: Ursula von der Leyen, despre noua politică de migrație și azil a UE: Reflectă un echilibru între responsabilitate și solidaritate în rândul statelor membre

Reamintim că în urmă cu două săptămânie, Grupul de la Vişegrad format din Polonia, Ungaria, Cehia şi Slovacia și-a exprimat dorință să propună liberalizarea regimului de vize pentru cetăţenii din Belarus şi un pachet de sprijin pentru acest stat la summitul UE din 24-25 septembrie, care din motive sanitare a fost amânat pentru 1-2 octombrie.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Diana Zaim
Diana Zaimhttp://www.caleaeuropeana.ro
Diana Zaim este fotojurnalist și coordonator al rubricii de sănătate, preocupată de politici de sănătate și acces la servicii medicale în România și la nivel european. Este câștigătoare a Premiului Publicului la European Youth Event 2020, cel mai mare eveniment pentru tineri organizat de Parlamentul European. Absolventă a secției germană-portugheză în cadrul Universității din București, Diana a urmat programul de master „Relații Internaționale și Integrare Europeană” în cadrul SNSPA. În activitatea sa jurnalistică, acoperă, inclusiv din teren, activitatea principalelor instituții ale Uniunii Europene.

Articole Populare