Viceprim-ministrul și ministrul afacerilor interne, Cătălin Predoiu, care asigură interimatul la Ministerul Justiției, a discutat vineri, în format de videoconferință, cu comisarul european pentru democrație, justiție, statul de drept și protecția consumatorilor, Michael McGrath, despre progresele înregistrate de România în implementarea recomandărilor din Raportul privind statul de drept pe 2025, potrivit unui comunicat.
Schimbul de opinii a avut în vedere evoluțiile și perspectivele privind sistemul judiciar și cadrul anticorupție, cu accent pe demersurile cu potențial de consolidare a garanțiilor de asigurare a independenței procurorilor de rang înalt, pe organizarea și funcționarea poliției judiciare, respectiv pe asigurarea eficienței investigării și urmăririi penale a infracțiunilor din sistemul judiciar.
Partea română a evidențiat și cele mai recente realizări în materie de integritate, respectiv adoptarea legislației privind activitatea de lobby, atât la nivelul Guvernului, cât și la nivelul Parlamentului, precum și a celei privind restricțiile pre- și postangajare în instituțiile și autoritățile publice.
Totodată, reflectând buna cooperare dintre Ministerul Justiției și Agenția Națională de Integritate, a fost subliniat procesul cuprinzător de revizuire a legislației relevante, în scopul asigurării implementării efective a Deciziei Curții Constituționale nr. 297/2025.
În finalul întâlnirii, Cătălin Predoiu a reafirmat faptul că România este un partener activ și dedicat în dialogul european privind statul de drept și a salutat cooperarea constantă și eficientă, atât la nivel tehnic, cât și la nivel politic, cu reprezentanții Comisiei Europene.
La rândul său, comisarul european a apreciat dialogul deschis și constructiv cu autoritățile naționale în vederea consolidării statului de drept și a valorilor fundamentale ale Uniunii Europene și, în mod deosebit, contribuția Ministerului Justiției la acest proces.




