Stadiul fizic al întregului lot pentru conectarea României la rețeaua europeană de autostrăzi se apropie, în prezent, de 30%, iar activitatea în șantier are un ritm bun, a declarat miercuri ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban.
„Pas important pentru conectarea României la rețeaua europeană de autostrăzi! Astăzi a fost realizată străpungerea primei galerii (367,5 metri) a Tunelului 1 de pe secțiunea Margina–Holdea, etapă importantă pentru construcția lotului 2 al autostrăzii Lugoj–Deva (A1)”, a scris Ciprian Șerban, pe Facebook.
Potrivit ministrului, secțiunea are o lungime de 9,13 km și reprezintă singura verigă lipsă din tronsonul de autostradă Sibiu (Boița)-Nădlac 2, coridor rutier de importanță strategică, atât pentru România, cât și pentru Uniunea Europeană
„Lucrările sunt executate de o asociere de constructori români și bosniaci, care sunt mobilizați în șantier cu 533 de muncitori și 316 utilaje. Valoarea contractului este de 1,82 miliarde de lei (fără TVA), sumă asigurată prin PNRR, iar termenul de finalizare a lucrărilor este 2026”, a adăugat ministrul.




