Connect with us

NATO

Drone militare MQ-9 Reaper, dislocate de Forțele Aeriene ale SUA la Baza Aeriană din Câmpia Turzii, în care Statele Unite vor investi 130,5 milioane de dolari în 2021

Published

on

© US Air Force/ Facebook

Un detașament alcătuit din aeronave MQ-9 Reaper și aproximativ 90 de militari din cadrul Forţelor Aeriene ale Statelor Unite ale Americii este dislocat, pentru următoarele luni, în Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu” din Câmpia Turzii, informează MApN într-un comunicat remis CaleaEuropeană.ro.

Militarii americani vor executa misiuni de informații, supraveghere și cercetare în sprijinul operaţiilor NATO, iar Forţele Aeriene Române, prin intermediul Bazei 71 Aeriene „General Emanoil Ionescu”, vor asigura sprijinul tehnic, operațional și logistic necesar desfăşurării misiunilor pe toată perioada dislocării acestora în România.

Prezenţa aliaților americani pe teritoriul ţării noastre reprezintă o oportunitate de dezvoltare, testare şi evaluare a capacităţii de luptă, activităţile desfăşurate în comun fiind un element cheie în creşterea nivelului de interoperabilitate dintre cele două părţi.

Colaborarea dintre Statele Unite ale Americii și România contribuie la consolidarea capacității de apărare colectivă și la creșterea securității regionale.

MQ-9 Reaper este o aeronavă fără pilot capabilă să efectueze misiuni de zbor comandate de la distanță sau autonome și este dezvoltată de General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI), în principal pentru Forțele Aeriene ale Statelor Unite ale Americii, încheie sursa citată.

Este pentru a treia oară când aceste tipuri de drone vor fi dislocate în România. Prima astfel de misiune a avut loc în perioada iulie-august 2019, iar a doua în ianuarie 2020.

în 2018, publicația Defense News anunța că forțele aeriene ale Statelor Unite ar putea amplasa avioane de luptă fără pilot de tip MQ-9 Reaper la Baza Aeriană 71 de la Câmpia Turzii, acolo unde forțele americane au construit un hangar care ar putea fi folosit în acest scop. Potrivit sursei citate, locația ar putea deopotrivă să găzduiască drone MQ-9 Reaper și să sprijine operațiunile de strângere de informații în Europa de Est și Marea Neagră.

De asemenea, Statele Unite vor aloca o sumă de 130,5 milioane de dolari pentru modernizarea Bazei Aeriene de la Câmpia Turzii, care reprezintă cea mai mare investiție militară americană în Europa pentru anul 2021, după ce Congresul SUA a aprobat la finele lui 2020 bugetul Pentagonului de 740 miliarde de dolari pentru 2021.

Robert Lupițu este redactor-șef, specialist în relații internaționale, jurnalist în afaceri europene și NATO. Robert este laureat al concursului ”Reporter și Blogger European” la categoria Editorial și co-autor al volumelor ”România transatlantică” și ”100 de pași pentru o cetățenie europeană activă”. Face parte din Global Shapers Community, o inițiativă World Economic Forum, și este Young Strategic Leader în cadrul inițiativelor The Aspen Institute. Din 2019, Robert este membru al programului #TT27 Leadership Academy organizat de European Political Strategy Center, think tank-ul Comisiei Europene.

NATO

Cu promisiunea de a fi un “cancelar foarte european”, Friedrich Merz a marcat Ziua Europei la Bruxelles cu liderii UE și NATO: “Vocea Germaniei în Europa va fi auzită din nou”

Published

on

© European Union, 2025 - Source: EC Audiovisual

Noul cancelar german Friedrich Merz s-a deplasat vineri, la Bruxelles, pentru întrevederi cu liderii instituțiilor Uniunii Europene și ai NATO, promițând că “vocea Germaniei în Europa” va fi din nou auzită, vizita coincizând cu ziua Europei și marcarea a 75 de ani de la Declarația Schuman, piatra de temelie a Uniunii Europene.

Merz s-a deplasat la Bruxelles pentru a discuta cu principalii lideri ai UE și NATO, în cadrul celei de-a doua călătorii în străinătate de la preluarea mandatului, după ce joi s-a aflat la Paris și la Varșovia, relatează Deutsche Welle.

Liderul conservator s-a întâlnit miercuri cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, precum și cu liderii instituțiilor UE, respectiv președinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European Antonio Costa și președinta Parlamentului European Roberta Metsola.

Merz, care a promis că va fi un “cancelar foarte european” și l-a criticat pe predecesorul său Olaf Scholz pentru „tăcerea în politica europeană”, și-a reînnoit promisiunea că “vocea Germaniei în Europa” va fi din nou auzită în calitate de cea mai mare economie a Europei care a revenit la conducerea blocului european într-un moment dificil.

El s-a declarat mai optimist cu privire la viitorul alianței NATO decât în urmă cu trei luni, când punea sub semnul întrebării continuarea existenței acesteia în lumina atitudinii administrației americane a președintelui Donald Trump.

© NATO

“Ceea ce s-a schimbat este acceptarea a ceea ce facem noi, ca parteneri europeni ai NATO”, a declarat Merz la o conferință de presă comună la Bruxelles cu șeful NATO, Mark Rutte.

“Și de aceea asociez summitul NATO din iunie cu mai multă speranță astăzi decât în februarie – că vom reuși să dezvoltăm o strategie comună cu americanii”, a adăugat el, referindu-se la o reuniune NATO planificată pentru luna viitoare în Olanda.

Merz a declarat, de asemenea, că nu are speranțe ca Ucraina să adere la NATO în viitorul apropiat, în timp ce vizita Bruxelles-ul pentru prima dată de la preluarea mandatului.

După invazia la scară largă a Ucrainei de către Rusia, Kievul a solicitat aderarea la Uniunea Europeană și a îndemnat aliații din alianța militară NATO să îi adreseze o invitație de aderare.

În timp ce NATO a convenit anul trecut să admită Ucraina în viitor, fără a stabili o dată, administrația SUA condusă de Donald Trump a exclus de atunci o astfel de măsură. Aliații NATO trebuie să convină în unanimitate asupra admiterii de noi membri.

Merz a declarat că Ucraina nu va adera la NATO până când nu va adera și la UE, lucru care, potrivit majorității experților, nu se va întâmpla cel mai devreme până în 2030.

Friedrich Merz a arătat clar că Berlinul a revenit la masa de conducere europeană, încercând să conducă UE într-o perioadă de provocări descurajatoare, în timp ce noul cancelar a efectuat prima sa vizită la Bruxelles.

După călătorii consecutive la vecinii de la Paris și Varșovia, vizita lui Merz a încercat să întoarcă pagina după luni de turbulențe politice în Germania, care au lăsat Berlinul cu dificultăți în a acționa decisiv pe scena UE.

“Germania trebuie să joace un rol puternic, un rol activ, în Uniunea Europeană, iar guvernul german va face acest lucru”, a declarat el la o conferință de presă alături de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, care provine din același partid politic ca Merz – Uniunea Creștin-Democrată.

Într-un fel, mă întorc acasă la Bruxelles, mă întorc acasă în Europa”, a declarat liderul conservator german, în vârstă de 69 de ani, care a devenit deputat european în urmă cu trei decenii.

Merz, care l-a criticat mult timp pe predecesorul său Olaf Scholz, a declarat că își propune să pună capăt “lipsei de cuvânt” a Germaniei în ceea ce privește politica europeană.

Continue Reading

NATO

Miniștrii Apărării din România și Olanda au agreat să extindă pe viitor activitatea Centrului de instruire F-16 de la Fetești cu programe de pregătire a specialiștilor în domeniul mentenanței aeronavelor

Published

on

© MApN

Ministrul apărării naționale, Angel Tîlvăr, a avut miercuri, în Baza 86 Aeriană „Locotenent Aviator Gheorghe Mociorniță” din Fetești, o întrevedere oficială cu ministrul apărării din Regatul Țărilor de Jos, Ruben Brekelmans, aflat în vizită în România.

Potrivit unui comunicat MApN remis CaleaEuropeană.ro, pe timpul discuțiilor, cei doi oficiali au analizat stadiul actual și perspectivele de aprofundare a cooperării militare româno-olandeze, cu accent deosebit pe colaborarea în cadrul proiectelor și inițiativelor Uniunii Europene în domeniul apărării, precum și în cadrul NATO, în contextul pregătirilor pentru summitul Alianței Nord-Atlantice, care va avea loc la Haga în luna iunie.

Dialogul a inclus, totodată, aspecte privind cooperarea în format bilateral, în special în privința Centrului European de Instruire F-16 care funcționează în Baza 86 Aeriană, precum și impactul războiului de agresiune al Federației Ruse contra Ucrainei asupra securității euroatlantice.

Ministrul Angel Tîlvăr și-a exprimat aprecierea pentru contribuția substanțială a Regatului Țărilor de Jos la consolidarea posturii NATO de descurajare și apărare în regiunea Mării Negre.

În perspectiva summitului NATO, oficialul român a evidențiat importanța implementării deciziilor adoptate de Alianță pentru întărirea apărării pe flancul estic, precum și a investițiilor în industria de apărare.

Oficialul român a subliniat, de asemenea, cooperarea excelentă cu partenerul olandez, la peste un an de la operaționalizarea Centrului European de Instruire F-16 din România. Oficialii au reafirmat intenția de a continua și extinde activitățile desfășurate în cadrul centrului, atât în beneficiul Forțelor Aeriene Române, cât și al partenerilor internaționali.

În cadrul întrevederii, a fost agreată extinderea pe viitor a activității Centrului cu programe de pregătire a specialiștilor în domeniul mentenanței aeronavelor F-16. Cei doi oficiali au subliniat că acest pas va consolida paleta de activități desfășurate în cadrul facilității de instruire, reconfirmând angajamentul comun de a dezvolta capabilitățile F-16 prin cooperare între aliați și parteneri.

În încheierea întâlnirii, cei doi miniștri ai apărării au convenit menținerea unui dialog constant, inclusiv la nivelul experților tehnici, în vederea continuării proiectelor comune și a coordonării pozițiilor în cadrul inițiativelor NATO și ale Uniunii Europene.

Continue Reading

NATO

Singura țară care amenință securitatea în Europa este Rusia, îi răspunde România lui Putin. Liderul rus a acuzat, indirect, România de războiul din Ucraina

Published

on

© Calea Europeana / Zaim Diana

Președintele rus Vladimir Putin folosește aceleași narative cunoscute care au servit ca pretext pentru războiul brutal de anexare, a transmis miercuri Ministerul Afacerilor Externe după ce Putin a acuzat România pentru escaladarea conflictului din Ucraina.

Liderul de la Kremlin a afirmat într-un documentar de propagandă “Rusia. Kremlinul. Putin. 25 de ani” că România și Bulgaria au contribuit la tensiunile care au dus la războiul din Ucraina prin acceptarea bazelor americane pe teritoriile lor.

Documentarul difuzat de postul TV de stat Rossiya-1 include imagini de arhivă cu discursul lui Vladimir Putin din 2007, de la Conferința de Securitate de la München la care a asistat și fostul cancelar german Angela Merkel.

“Își desfășoară forțele la granițele noastre de stat. În Bulgaria și România apar așa-numite baze americane avansate ușoare, câte una în fiecare țară. Și avem tot dreptul să ne întrebăm deschis: împotriva cui are loc această extindere?”, declara Putin în 2007.

Ministerul Afacerilor Externe al României a reacționat, transmițând că președintele rus Vladimir Putin folosește aceleași idei cunoscute care au servit ca pretext pentru un război brutal de anexare.

“Aderarea la NATO a României reprezintă voința suverană a cetățenilor României și a națiunilor aliate. Totodată, apartenența României la NATO nu reprezintă o amenințare de securitate pentru nimeni. Acest lucru este concret si dovedibil. Președintele Putin folosește aceleași narative cunoscute care au servit ca pretext pentru un război brutal de anexare. Singura țara care amenință securitatea regională în Europa este Federația Rusă prin războiul ilegal și neprovocat marcat de numeroase crime de război împotriva populației civile din Ucraina și dublat de o campanie rusa de dezinformare și propaganda anti UE si NATO. România va continua să își apere interesele de securitate în deplină suveranitate din dubla sa calitate de Aliat NATO si stat membru al UE”, a transmis purtătorul de cuvânt al MAE, Andrei Țărnea.

Continue Reading

Facebook

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Advertisement
PARLAMENTUL EUROPEAN38 minutes ago

Parlamentul European solicită accelerarea procesului de aderare a R. Moldova la UE, anunță Siegfried Mureșan

MAREA BRITANIE52 minutes ago

Președintele francez Emmanuel Macron va efectua o vizită de stat în Marea Britanie în luna iulie la invitație regelui Charles al III-lea

ROMÂNIA58 minutes ago

BERD: Economia României va crește cu doar 1,6% în 2025. Relansarea în 2026 depinde de absorbția fondurilor europene

PARLAMENTUL EUROPEAN1 hour ago

Vicepreședintele PE, Victor Negrescu: ”Orice asociere cu extremismul e o linie roșie care nu trebuie trecută”

POLITICĂ1 hour ago

Maia Sandu anunță că-l va vota pe Nicușor Dan: Nu-mi doresc ca România iasă din UE sau să devină un stat anti-european

PARLAMENTUL EUROPEAN2 hours ago

Mircea Abrudean a asigurat-o pe Roberta Metsola că România este „guvernată cu responsabilitate, chiar și în această perioadă complicată”: Angajamentul pentru parcursul european rămâne ferm

CONSILIUL UE2 hours ago

UE prelungește măsurile restrictive și regimul de sancțiuni care vizează persoanele sau entitățile răspunzătoare de atacuri cibernetice care amenință statele membre

INTERNAȚIONAL2 hours ago

Donald Trump susține că ”UE este mai rea decât China”, în contextul negocierilor privind tarifele vamale

ROMÂNIA2 hours ago

O delegație guvernamentală condusă de ministrul Marcel Boloș merge săptămâna aceasta la Bruxelles pentru a discuta cu executivul european deblocarea integrală a cererii de plată nr. 3 și renegocierea PNRR

U.E.2 hours ago

Miniștrii apărării din cinci state europene se reunesc la Roma pentru Ucraina și securitatea Europei

U.E.4 days ago

„Stare de urgență în gândire și acțiune”: Von der Leyen și noul cancelar german susțin mobilizarea rapidă privind competitivitatea UE, sprijinirea Ucrainei și gestionarea migrației

ROMÂNIA5 days ago

Marcel Boloș confirmă riscul de suspendare a fondurilor europene dacă reforma fiscală nu este implementată

ROMÂNIA5 days ago

Boloș: România pregătește cererea de plată nr. 4 din PNRR de 5.7 mld. de euro. La finalul lunii mai, vor fi încasate 1,3 mld. de euro din cererea de plată nr. 3

ROMÂNIA1 week ago

Marcel Ciolacu: Am ales ordinea, nu haosul. România are nevoie de un președinte cu majoritate parlamentară

ROMÂNIA1 week ago

Elena Lasconi: Am votat cu gândul și credința că sistemul poate fi resetat și că în sfârșit se va face dreptate pentru România

ROMÂNIA3 weeks ago

”Investiție importantă” cu sprijinul ajutorului de stat în domeniul materialelor de construcție. Antreprenorii români au deschis la Iernut ”cea mai mare fabrică de BCA din Europa”, anunță Marcel Ciolacu

NATO3 weeks ago

Spania anunță că va îndeplini obiectivul NATO de 2% din PIB pentru apărare în 2025 prin majorarea investițiilor în domeniu

ROMÂNIA4 weeks ago

PPC marchează extinderea la nivel regional prin conferința „Construind viitorul: Proiectarea, baza dezvoltării și calității vieții în Transilvania”, organizată în parteneriat cu BNR

ROMÂNIA1 month ago

Firmele americane vor prezenta administrației SUA că România este “un loc bun pentru investiții” și au ca obiectiv “promovarea investițiilor românești în SUA”, afirmă Bolojan în contextul noilor tarife comerciale americane

ROMÂNIA1 month ago

România a obținut excluderea componentei nucleare din contra-măsurile UE la tarifele SUA, anunță Bolojan: Avem un contract important pentru reactoarele 3 și 4

Trending