Guvernul Ungariei a înaintat parlamentului un proiect de lege menit să evite pierderea a miliarde de euro de la Uniunea Europeană, a declarat ministrul justiției, Judit Varga, într-o postare pe Facebook, relatează Reuters, preluat de Agerpres.
Propunerea modifică legislația referitoare la cooperarea Ungariei cu OLAF și normele care afectează fundamentele de gestionare a activelor statului.
Varga a declarat pe Facebook că a înaintat primul proiect de lege parlamentului, în timp ce guvernul se concentrează pe „redactarea și implementarea angajamentelor (față de UE) în următoarele săptămâni și luni”.
De asemenea, Executivul UE a stabilit cerințe pentru ca Ungaria să păstreze accesul la finanțare, inclusiv adoptarea unei noi legislații.
În acest sens, ministrul ungar a precizat că „Ungaria nu a pierdut resurse UE până în prezent și, pe baza deciziei Comisiei de duminică, acest pericol nu reprezintă nici măcar o amenințare”. „Dacă guvernul ungar îndeplinește angajamentele asumate, procedura de condiționalitate va fi închisă înainte de sfârșitul anului”, a adăugat acesta.
Criticii de la Bruxelles au susținut că practicile clientelare ale prim-ministrului Viktor Orban și ale partidului său Fidesz, care a condus țara timp de 12 ani, legislația anti-LGBT și alte regrese amenință valorile comune ale UE.
Varga a fost citată anterior de ziarul spaniol El Correo de Espana declarând că Parlamentul European desfășoară o vânătoare de vrăjitoare ideologică împotriva Ungariei și că încearcă să împiedice negocierile acesteia cu Comisia privind fondurile UE.
„Ne angajăm într-o procedură de negociere foarte constructivă, foarte pozitivă„, a declarat Varga pentru ziar cu privire la discuțiile cu Comisia Europeană privind mecanismul pentru statul de drept și fondurile de redresare blocate.
Propunerea Comisiei Europene de a tăia miliarde de euro din așa-numitele fonduri de coeziune către Budapesta a fost prima făcută de UE în cadrul noilor politici menite să protejeze statul de drept în blocul celor 27 de membri.
Următorul pas al UE necesită sprijinul unei majorități calificate, care să reprezinte cel puțin 55% din statele membre și cel puțin 65% din populația totală a UE.
Ungaria are termen până la 19 noiembrie pentru a răspunde preocupărilor, iar unii dintre oficialii săi s-au angajat să formeze un organism anticorupție și să ia alte măsuri pentru a atenua îngrijorările UE.




