Liderii din opt țări nordice și baltice și-au exprimat marți sprijinul pentru „marșul ireversibil” al Ucrainei spre NATO și au reiterat speranța că această țară va adera la Uniunea Europeană „cât mai curând posibil”.
Într-o declarație comună adoptată în cadrul unui summit regional de la Tallinn, la care a participat și președintele ucrainean Volodimir Zelenski, cei opt lideri au evidențiat contribuția esențială a Ucrainei pentru securitatea euro-atlantică, potrivit AFP, citat de Agerpres.
„Ucraina este un partener de securitate strategic pentru NATO, contribuind direct la securitatea euro-atlantică (…) Susținem Ucraina în marșul său ireversibil către o integrare euroatlantică completă, inclusiv aderarea sa la NATO”, arată declarația semnată de
Suedia, Finlanda, Norvegia, Islanda, Danemarca, Estonia, Letonia și Lituania.
Aceștia au salutat progresele realizate de Kiev pe calea aderării la Uniunea Europeană și au pledat pentru deschiderea „fără întârziere” a tuturor clusterelor de negociere în „iunie – iulie 2026”.
Din punctul lor de vedere, procesul de aderare a Ucrainei la Uniunea Europeană „ar trebui finalizat cât mai curând posibil”, respectând în același timp abordarea bazată pe merite.
„Aderarea Ucrainei la UE reprezintă una dintre garanțiile-cheie de securitate atât pentru Ucraina, cât și pentru Europa”, mai subliniază documentul.
Liderii celor opt țări au reliefat că modul în care se va încheia războiul în Ucraina va creiona securitatea europeană pe termen lung.
Ei își asumă angajamentul de a consolida cooperarea cu Ucraina, axându-se pe integrarea experienței ucrainene dobândite pe câmpul de luptă, pe instruire și pe exerciții, în schimbul de informații, precum și pe cooperarea în domeniul industriei de apărare, al inovării și al tehnologiei.
Vineri, lideri europeni, reuniți în țara balcanică Muntenegru, au subliniat caracterul strategic al impulsionării procesului de extindere, având în vedere că Uniunea Europeană nu a mai primit noi membri din 2013, când Croația a aderat la blocul european.
În vederea dinamizării acestui proces, Franța și Germania au prezentat o propunere ce vizează Balcanii de Vest și Republica Moldova și care cuprinde stimulente de etapă oferite țărilor candidate pe măsură ce avansează în procesul de aderare.
Procesul de extindere este unul laborios, care necesită unanimitatea statelor membre în fiecare etapă a acestuia.
Acesta poate genera frustrări în rândul țărilor candidate, unele dintre ele precum Macedonia de Nord așteptând de mai bine de 20 de ani să devină stat membru.
Din acest motiv, președintele Consiliului European, Antonio Costa, a propus o simplificare a normelor UE privind acceptarea noilor membri.
Din punctul său de vedere, unanimitatea s-ar putea aplica doar pentru închiderea capitolelor și clusterelor, nu și pentru deschiderea acestora.




