România a depășit, ieri, 31 iulie, pragul de 5.000.000 de persoane vaccinate cu cel puțin o doză, potrivit anunțului făcut de Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV).

Cei mai mulți români au ales să se imunizeze cu vaccinul Pfizer. Astfel, au fost administrate de autorități peste 7 mililoane de doze de vaccin numai de acest tip.
„UE și-a respectat promisiunea. 70% dintre adulții din UE au primit cel puțin o doză de vaccin anti-COVID19. Iar 57% au deja vaccinarea completă”, a scris Ursula von der Leyen pe contul de Twitter.




