Şefa diplomaţiei germane Annalena Baerbock a declarat miercuri că după o perioadă de întârziere noi livrări de rachete Strela, care se aflaseră în inventarul armatei din fosta Republică Democrată Germană (RDG), sunt acum în drum spre Ucraina, informează Reuters, citat de Agerpres.
Invazia rusă în Ucraina a determinat Germania să opereze o schimbare istorică în politica sa de a nu trimite arme către zone de conflict, însă guvernul ucrainean a fost dezamăgit de întârzieri. Astfel, printr-o decizie istorică în politica militară a Germaniei, Berlinul a anunțat că va trimite 1.000 de arme anti-tanc și 500 de rachete Ucrainei pentru “a se apăra de armata invadatoare a lui Putin”.
„Pot spune foarte clar că noi livrări de (rachete) Strela sunt pe drum. Noi suntem unul dintre cei mai mari furnizori de arme în această situaţie, aceasta nu ne face mândri, însă aceasta este ceea ce trebuie să facem pentru a ajuta Ucraina”, a declarat Baerbock în Bundestag, camera inferioară a Parlamentului german.
Citiți și: Germania va furniza Ucrainei 2.700 de rachete antiaeriene în contextul actualului conflict cu Rusia
În context, Annalena Baerbock a anunţat că primul zbor cu refugiaţi ucraineni din Republica Moldova spre Germania va avea loc vineri sau sâmbătă.




