Ministrul francez de Externe, Jean-Noel Barrot, crede că Uniunea Europeană își joacă credibilitatea în negocierile tarifare cu Statele Unite și consideră că, dacă va ceda, China nu va ezita să opereze în același fel ca americanii, impunând taxe asupra UE, anunță AFP, citat de Agerpres.
În aceste negocieri, „există o miză a apărării intereselor noastre pe termen scurt care este esențială și există o miză de credibilitate pe termen lung”, a declarat Barrot în timpul unei conferințe de presă organizate de mișcarea patronală franceză Medef.
„Dacă astăzi acceptăm să fie percepute tarife vamale Uniunii Europene, plecându-ne capul, mâine va fi China, apoi din SUA, care vor reveni pentru a impune încă o dată tarife vamale”, a atenționat ministrul francez de Externe.
Acesta pledează pentru o poziție mai fermă a Uniunii Europene, care, din punctul său de vedere, ar trebui să arate „puterea de foc a instrumentelor noastre de descurajare”.
Doar că UE ezită cu privire la fermitatea și rapiditatea reacției.
La sfârșitul săptămânii, Comisia Europeană, care coordonează comerțul în numele celor 27 de țări membre ale UE, a amânat cu două săptămâni punerea în aplicare a unui prim pachet de contramăsuri vizând exporturi americane în valoare de 21 de miliarde de euro pentru a mai da o șansă discuțiilor. Acesta este raționamentul pentru care Maros Sefcovic, comisarul european pentru comerț și securitate economică, se află la Washington.
În paralel, Comisia Europeană se pregătește pentru orice tip de șcenariu, Luni, aceasta a trimis capitalelor UE o listă cu produse americane în valoare de 72 de miliarde de euro care urmează să fie vizate de o a doua serie de contramăsuri comerciale. Lista trebuie totuși aprobată definitiv de țările membre.




