Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a afirmat că i-a propus omologului său rus, Vladimir Putin, o întâlnire în cadrul summitului G7 din Franța, considerând că reuniunea ar fi oferit o oportunitate pentru discuții directe privind încheierea războiului. Potrivit acestuia, Moscova a respins însă posibilitatea unui astfel de dialog, relatează The Guardian.
„Am transmis mesajul că suntem pregătiți să ne întâlnim cu Putin în cadrul summitului G7, deoarece Trump va fi prezent, la fel și Macron, adică europenii și America. Cred că aceasta este o ocazie bună, ba chiar foarte bună, de a ne întâlni cu toții”, le-a declarat Zelenski jurnaliștilor.
Potrivit liderului ucrainean, Europa și Statele Unite au fost de acord cu această inițiativă, însă Rusia a demonstrat încă o dată că nu este pregătită pentru discuții.
Apelul lansat de Zelenski la summitul G7 nu este primul de acest fel. La începutul lunii, liderul ucrainean i-a cerut lui Vladimir Putin, printr-o scrisoare deschisă, să accepte discuții pentru încheierea războiului.
Președintele rus a respins însă ideea unei întâlniri directe, criticând totodată comportamentul omologului său ucrainean. Ca reacție, Zelenski a afirmat că refuzul Moscovei de a participa la negocieri directe arată că Rusia „alege în continuare războiul”.
„Europa dorește pace. Nimeni mai mult decât poporul ucrainean. Rusia, pe de altă parte, și-a demonstrat din nou că singurul său interes este violența și distrugerea”, a transmis președinta Executivului European ca reacție la atacurile intense ale Rusiei asupra Ucrainei, cu o noapte în urmă, soldate cu noi victime în rândul civililor și cu avarierea gravă a Mănăstirii Pechersk din Kiev, sit inclus în patrimoniul UNESCO.
„Luptăm pentru libertatea noastră și a lor, pentru Europa pentru noi și pentru ei – pentru statele baltice și pentru Polonia, pentru Ungaria și Slovacia, pentru România și Moldova, precum și pentru popoarele din Caucaz. De aceea, soarta Europei se decide aici – se decide în Ucraina, în acest război și în modul în care se va încheia acest război – și dacă Rusia va mai avea puterea și dorința, după acest război, de a amenința existența Ucrainei și a celorlalte țări vecine, precum și a întregii Europe”, a transmis șeful statului într-un mesaj video postat pe X.




