Persoanele implicate în activităţi teroriste şi-ar putea pierde cetăţenia australiană, a declarat ministrul australian al Imigraţiei, Peter Dutton, în încercarea guvernului de a reduce numărul de simpatizanţi ai grupărilor teroriste în ţară, relatează Reuters, potrivit Mediafax.ro.
Persoanele vizate sunt cele cu dublă cetăţenie, implicate în activităţi teroriste, care fac parte dintr-o organizaţie interzisă sau sunt condamnate pentru activităţi teroriste, a precizat Dutton la o conferinţă de presă în Melbourne.
”Este o sancţiune destul de mare de suportat pentru persoanele care sunt implicate în activităţi teroriste şi au dublă cetăţenie”, a explicat Dutton.
Aproximativ 200 de persoane din Australia sunt monitorizate, indicând o ameninţare la adresa securităţii naţionale, iar circa 100 au plecat din ţară în Siria pentru a lupta alături de organizaţii teroriste precum Stat Islamic.
.
.




