Republica Moldova a realizat un progres considerabil în procesul de integrare europeană, îndeplinind deja 93% din reformele asumate în cadrul Planului de Creștere, a declarat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după Summitul UE–Republica Moldova desfășurat la Bruxelles, unde a fost reconfirmat sprijinul pentru accelerarea parcursului european al Chișinăului.
„Doar săptămâna trecută am deschis primul cluster de negociere cu Republica Moldova. Este o etapă istorică pe drumul european, deschizând procesul de aderare la Uniunea Europeană și recunoscând determinarea, curajul și munca depusă de Moldova. (…) Un lucru spune totul: Republica Moldova a finalizat 93% dintre reformele prevăzute până acum în cadrul Planului de Creștere – este extraordinar”, a subliniat von der Leyen, la finalul summitului.
Ea a adăugat că acest progres a permis deja deblocarea a 504 milioane de euro din fonduri europene, iar implementarea completă a reformelor până la finalul anului ar putea aduce finanțări suplimentare semnificative.
„Dacă Moldova implementează toate reformele până la sfârșitul acestui an, pot fi deblocate încă 523 de milioane de euro”, a precizat oficialul european, menționând că aceste fonduri vor fi direcționate către infrastructură, sănătate, acces la finanțare și oportunități economice.
În martie 2025, Uniunea Europeană a adoptat Planul de Creștere pentru Republica Moldova, în valoare de 1,9 miliarde de euro, susținut prin Facilitatea pentru Reformă și Creștere pentru perioada 2025–2027. Acesta reprezintă cel mai mare pachet de sprijin financiar acordat vreodată de UE Republicii Moldova.
Citiți și
Cel de-al doilea Summit UE–Republica Moldova, desfășurat luni la Bruxelles a marcat un nou pas înainte în relațiile dintre Uniunea Europeană și Republica Moldova și a evidențiat progresele remarcabile ale țării pe parcursul său european.
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European, António Costa, și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, s-au reunit la Bruxelles la o săptămână după deschiderea istorică a primului grup de capitole de negociere în procesul de aderare.
În cadrul summitului, liderii s-au concentrat asupra următorilor pași ai procesului de aderare al Republicii Moldova și asupra aprofundării integrării treptate a țării în Uniunea Europeană. De asemenea, au evaluat stadiul implementării Planului de Creștere pentru Moldova și al reformelor aferente, potrivit unei declarații comune adoptate.




