Luca Niculescu, secretar de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe responsabil pentru procesul de aderare a României la OCDE, a participat luni la o discuție organizată de Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică despre viitorul Europei de Sud-Est.
Oficialul român a descris dialogul drept unul ”sincer, cu idei valoroase, despre cum putem sprijini mai bine reformele și dezvoltarea în regiune”.
”Programul regional al OCDE pentru Europa de Sud-Est este deja de ani buni un sprijin real pentru țările din Balcanii de Vest – de la digitalizare și tranziția verde, la infrastructură, competitivitate și educație. Suntem țară candidată la OCDE și evident că beneficiem din plin de expertiza statelor membre”, a subliniat Luca Niculescu.
Din această calitate, de stat candidat, România contribuie ”activ la programele OCDE care reflectă prioritățile noastre de politică externă”, a mai spus secretarul de stat.
”Pe lângă sprijinul constant pentru Balcanii de Vest, suntem implicați și în inițiative dedicate Ucrainei și Republicii Moldova”, a continuat Niculescu.
El și-a exprimat convingerea că ”viitorul regiunii este în Uniunea Europeană. Iar OCDE are un rol esențial: de a transforma acest obiectiv într-o realitate, prin politicile publice și analizele pe care le propune”.
”Și noi suntem gata să punem la dispoziția vecinilor și partenerilor experiența și învățămintele propriei tranziții”, a arătat Luca Niculescu.
În încheiere, secretarul de stat a mulțumit ambasadorului Greciei la OCDE, George Pagoulatos, ”pentru invitație și tuturor participanților pentru un dialog de peste două ore, plin de substanță”.
România și-a depus oficial candidatura pentru aderarea la OCDE cu ocazia exercițiilor anterioare de extindere, respectiv în aprilie 2004 şi noiembrie 2012, şi a reînnoit-o anual începând cu 2016. La 25 ianuarie 2022, Consiliul OCDE a decis demararea discuțiilor de aderare cu toate cele 6 țări aspirante: Argentina, Brazilia, Bulgaria, Croația, Peru și România. În iunie 2022, Consiliul OCDE a adoptat Foaia de Parcurs pentru țara noastră, odată cu cele patru state candidate. Ulterior, în decembrie 2022, țara noastră a depus memorandumul inițial privind aderarea României la această organizație.
În prezent, România se află în etapa tehnică a procesului de evaluare, care constă în transmiterea de informații suplimentare, organizarea de misiuni tematice și susținerea de prezentări în cele 25 de Comitete sectoriale OCDE esențiale pentru acest proces.
Până în luna aprilie a acestui an, România a fost evaluată (preliminar sau definitiv) de 24 dintre cele 25 de comitete sectoriale OCDE. Dintre acestea, până la acest moment, România a obținut 14 avize formale, din partea Comitetelor: Înalții Funcționari pentru Buget, Politica de Dezvoltare Regională, Industria Siderurgică, Industria Construcțiilor Navale, Politicile de Concurență, Politica Digitală, Protecția Consumatorului, Educația, Afaceri Sociale, Muncă și Ocuparea Forței de Muncă, Politica de Reglementare, Sănătate, Pescuit, Guvernanță Corporativă și Agricultură.
România își propune finalizarea evaluărilor în comitete pe parcursul anului 2025, în vederea aderării în 2026.




