„În curând, pe ecrane”. Luca Niculescu anunță „sezonul doi din seria video despre beneficiile aderării României la OCDE”: Revenim cu teme variate, care explică de ce OCDE este uneori numită „NATO economic”

Luca Niculescu, secretar de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe responsabil pentru procesul de aderare a României la OCDE, anunță lansarea „sezonului doi din seria video despre beneficiile aderării României la OCDE”.

„În curând, pe ecrane. Așa începeau cândva anunțurile de la cinema, iar azi împrumut formula pentru a vă spune că urmează… sezonul 2 din seria video despre beneficiile aderării României la OCDE. Revenim cu teme variate, care explică de ce OCDE este uneori numită <<NATO economic>>, ce înseamnă pentru pacienții români participarea în programul PaRIS (patient reported indicator surveys), ce valoare au cele 25 de rapoarte OCDE pentru politicile publice din România, cum poate crește investițiile statutul de membru (pornind de la exemplul unor țări intrate recent) – și multe, multe altele”, a dezvăluit Niculescu într-un mesaj publicat pe rețeaua de socializare Facebook.

De altfel, cele două episoade pe săptămână, „scurte și clare, despre ce este OCDE și de ce e important să fim acolo” vor putea fi găsite pe Facebook, LinkedIn, Instagram, YouTube și chiar și pe TikTok, dovadă că diplomația românească ține pasul cu era digitală.

Secretarul de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe responsabil pentru procesul de aderare a României la OCDE a lansat prima serie de video-uri în luna iunie a acestui an.

România și-a depus oficial candidatura pentru aderarea la OCDE cu ocazia exercițiilor anterioare de extindere, respectiv în aprilie 2004 şi noiembrie 2012, şi a reînnoit-o anual începând cu 2016. La 25 ianuarie 2022, Consiliul OCDE a decis demararea discuțiilor de aderare cu toate cele 6 țări aspirante: Argentina, Brazilia, Bulgaria, Croația, Peru și România. În iunie 2022, Consiliul OCDE a adoptat Foaia de Parcurs pentru țara noastră, odată cu cele patru state candidate. Ulterior, în decembrie 2022, țara noastră a depus memorandumul inițial privind aderarea României la această organizație.

În prezent, România se află în etapa tehnică a procesului de evaluare, care constă în transmiterea de informații suplimentare, organizarea de misiuni tematice și susținerea de prezentări în cele 25 de Comitete sectoriale OCDE esențiale pentru acest proces.

România a parcurs mai bine de jumătate din drumul către OCDE, având drept obiectiv să devină membră a acestei organizații până în 2026.

Potrivit lui Luca Niculescu, ne așteaptă o perioadă extrem de intensă de dialog cu OCDE, România sperând să închidă și ultimele comitete rămase.

Ultimele Articole

Concrete & Design Solutions

Concrete-Design-Solutions

INCAS - Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Aerospațială „Elie Carafoli”

Din aceeași categorie

Teodora Ion
Teodora Ionhttp://www.caleaeuropeana.ro
Teodora Mirel este redactor-șef adjunct și specialistă în domeniul relațiilor internaționale. Ariile sale de interes includ reconfigurarea relației dintre Uniunea Europeană și Marea Britanie în epoca post-Brexit, promovarea multilateralismului în contextul reașezării raporturilor de putere la nivel global și combaterea dezinformării ca acțiune de protejare a democrațiilor.

Articole Populare